חדשות

תרחיש מכון וייצמן : מערכת האשפוז תגיע לאי ספיקה רק לאחר שמס' הנדבקים החדשים ליום יגיע ל-4,000 , תרחיש האונ' העברית: יש סימנים לגל התפרצות חדש ומדאיג

19/08/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח בדהמרקר, מודל חיזוי שפותח במכון וייצמן מעריך שבכדי להגיע לסף רמת הספיקה של בתי החולים לקליטת חולים קשים (שהוגדר ע"י פרופ' גמזו כמספר של 800 חולים קשים, כפי 2 מהמצב הנוכחי), רמת הנדבקים היומית צריכה להגיע ל-4000, כמעט פי 3 מהמצב הנוכחי.

המודל מתבסס בין היתר על שיעור החולים הקשים מתוך הנדבקים החדשים בהתאם להתפלגות הגילאים של הנדבקים החדשים. שיעור האוכלוסייה המבוגרת, מעל גיל 60, נמוך בגל השני בהשוואה לגל הראשון (12% לעומת 17%) ולכן שיעור התחלואה הקשה מתוך הנדבקים נמוך יותר. 

המודל הוצג ע"י פרופ' סגל למנהלי בתי החולים השבוע, שחלקם טענו שהם חווים כבר מצב קרוב ל"אי ספיקה". סגל מסביר בראיון לדהמרקר שהמודל הוא מתימטי ומבוסס על הנחות יסוד של תחלואה, משך אישפוז, תמותה וכד', ואינו לוקח בחשבון שחיקה של צוותים או פגיעה באיכות הטיפול.

מול תרחיש אופטימי זה הציגו מומחים מהאונ' העברית תרחיש פסימי יותר. להערכת הצוות מגמת הירידה בנדבקים המאומתים החדשים בתחילת אוגוסט ובמקדם ההדבקה (R) השתנתה לרעה בשבוע שעבר, ומעידה על אפשרות של התפרצות מחודשת. לכן התרחיש של החוקרים הוא התפרצות מחודשת.

בנוסף מתריעים חוקרי האונ' העברית על עלייה בתמותה , וכי הצפי הוא ל-800 מתים עד סוף החודש (נכון להיום 711). גם העלייה במספר החולים הבינוניים בשבוע האחרון מעלה חשש לעלייה מהירה במספר החולים הקשים והתקרבות מסוכנת לרמת סף הספיגה.

לדיווח בדהמרקר

הערת המערכת: מעניין שבגל הראשון רמת הסף במונחי מספר מכונות הנשמה זמינות הייתה של 3000-4000 , וכעת מדובר על רמת סף נמוכה משמעותית של 800 חולים קשים (ולאוו דווקא מונשמים). אז מעניין ממה נובע הפער הזה...

באשר לשני התרחישים שלכאורה סותרים אחד את השני.. למעשה מה שאפשר להבין מהחששות של חוקרי האונ' העברית הוא שהתרחיש של 4000 נדבקים חדשים ביום ,שעלול להוביל את המערכת לאי ספיקה, הוא קרוב וריאלי יותר ממה שנראה כרגע.. 

בתדריך השבועי שקיים פרופ' גמזו אמש הוא נשאל מהי רמת ההדבקה היומית שבעקבותיה ימליץ על סגר מלא, ותשובתו הייתה "עלייה במספר הנדבקים היומי". כך שנראה שההחלטה אם עובדים לפי התרחיש של מכון וייצמן או של האונ' העברית תלויה ברמת הנדבקים החדשים בימים הקרובים...

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<