חדשות

מדידת תגובת תאי T לנגיף הקורונה עשויה לסייע בזיהוי מקרי הדבקה אסימפטומטים (Cell)

23/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Cell מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קורלציה בין רמות תאי T של מערכת החיסון ובין חומרת זיהום COVID-19. יתרה מזאת, תגובת תאי T נותרה בשלב ההחלמה מהזיהום, עדות לכך שהערכת תגובת תאי T עשויה לספק מדד מדויק יותר מבדיקות נוגדנים להערכת הגנה חיסונית בטווח הארוך.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל 206 משתתפים והתמקדו בפרט בתאי CD4+ ותאי CD8+ ספציפיים לנגיף הקורונה. מדגם המחקר כלל 17 חולים עם COVID-19 בדרגה חמורה ו-11 חולים עם מחלה בדרגה בינונית. עוד נכללו 66 משתתפים בשלב ההחלמה, כולל 26 משתתפים אשר החלימו מזיהום חמור ו-40 שפיתחו מחלה קלה. בנוסף, החוקרים מדדו את התגובה החיסונית ב-30 בני משפחה שנחשפו לחולם עם COVID-19 בדרגה קלה או חמורה. עוד נבחנו תאי T ומרכיבים אחרים של מערכת החיסון ב-55 נבדקים שתרמו דם במהלך המגפה וב-28 תורמי דם אחרים משנת 2019.

 

החוקרים מדדו את תגובת תאי T לשלושה חלבונים ספציפיים לנגיף הקורונה – אחד פנימי, אחד על זיזי הנגיף ואחד על ממברנת התא.

 

מהנתונים עולה כי נגיף הקורונה הוביל לתגובה בולטת ומאוד אופיינית של תגובת תאי Memory T-cell כנגד הנגיף. החוקרים משערים כי סוג תגובה זה עשוי לספק הגנה מסוימת מפני הישנות זיהום COVID-19 בדרגה חמורה.

 

מדידת תאי T עשויה לסייע בזיהוי חולים עם COVID-19 בדרגה קלה או אלו ללא תסמינים, העשויים להדביק אחרים בנגיף. יתרה מזאת, בחלק גדול מהמשתתפים במחקר תועדה תגובת תאי T בולטת למשך מספר חודשים, גם בהעדר נוגדנים בדם. ממצא זה מרמז לחלון זמנים ארוך יותר לזיהוי תגובה חיסונית. מנגד, הזמן האידיאלי לזיהוי נוגדנים כנגד נגיף הקורונה הינו סביב 3-4 שבועות לאחר החשיפה.

 

Cell 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<