חדשות

מדוע אונקולוגים אינם בוחרים בטיפול מבוסס-עדויות כנגד סרטן ריאות מסוג NSCLC בשלב III? (מתוך Medscape)

25/08/2020

 

במאמר דעה שפורסם פרופסור ג'ק ווסט, המשמש כעורך אתר האינטרנט של JAMA Oncology, הוא דן בסיבות בגינן אונקולוגים רבים בוחרים לסטות מהטיפולים עם העדויות הטובות ביותר לטיפול בחולים עם NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) בשלב III.

 

פרופ' ווסט כותב כי בכנס ה-World Conference on Lung Cancer שנערך לפני שנתיים, חוקרים הכריזו בגאווה כי טיפול משוב בקרינה וכימותרפי עם טיפול מיצוק ב-Durvalumab הינו הטיפול הסטנדרטי החדש בחולים עם NSCLC בשלב III. מומחים אחרים רבים הסכימו ותמכו. עם זאת, מתוצאות סקר אינטרנטי בקרב אונקולוגים בארצות הברית עלה כי קיימת חוסר התאמה ניכרת בין העדויות בספרות הרפואית אודות הטיפול הטוב ביותר במקרים אלו ובין הטיפול שהוצע בפועל ע"י 150 המשיבים לסקר.

 

דיון מולטי-דיציפלינרי מהווה מרכיב חשוב בהנחיית החלטות לטיפול במקרים אלו, עם זאת, המשיבים דיווחו כי רק 55% מהחולים הוצגו בישיבות גידולים. למרות ההנחיות שפורסמו בעקבות תוצאות מחקר PACIFIC, טיפול קרינתי וכימותרפי משולב ניתן רק ל-48% מהחולים, כאשר לאחר טיפול זה, מתן Durvalumab תועד רק ב-55% מהמקרים. שני שליש מהמשיבים דיווחו על העפת טיפול מיצוק בכימותרפיה לאחר טיפול קרינתי-כימותרפי משולב בתת-קבוצה של חולים, למרות שהעדויות מציעות כי גישה זו כרוכה ברעילות מוגברת וללא שיפור היעילות.

 

פרופסור ווסט מסכים כי תוצאות סקר אינן מעידות על המצב בפועל. עם זאת, הוא מציין כי הצפי היה כי תוצאות סקר יהיו מוטות דווקא לכיוון הקפדה רבה יותר להמלצות מבוססות-עדויות ולא כנגד הגישה המומלצת.

 

במאמר מציע פרופסור ווסט מספר גורמים העומדים בבסיס הסטייה מההנחיות. מחקרים קליניים עשויים לקבוע סטנדרטים חדשים, אך לעיתים קרובות הם אינם מתייחסים לקשיים ביישום הגישות הללו בתנאי עולם אמיתי. ישנם הבדלים בין מרפאות בהיקף המשאבים הזמינים ולמרכזי סרטן רבים בקהילה גישה מוגבלת למשאבים הנדרשים.

 

סרטן ריאות מסוג NSCLC בשלב III הינה מחלה מאוד הטרוגנית ואלו שלקחו חלק בסקר דיווחו כי החולים לעיתים קרובות היו שבריריים מדי או עם מספר רב מדי של מחלות רקע בכדי להשלים טיפול כימותרפי-קרינתי, או שהחולים עצמם סירבו לטיפול המומלץ מסיבות שונות, בעיקר בשל חשש מפני רעילות הטיפול.

 

בנוסף, מנתוני פוסט-הוק של מחקר PACIFIC עלה כי לא הייתה תועלת למתן Durvalumab לחולים עם גידולים בהם ביטוי PD-L1 היה קטן מ-1%, או באלו עם מוטאציות EGFR.

 

לבסוף, לאור פרסום נתוני חדשים בקצב מהיר, ייתכן כי יחול עיכוב מסוים בין פרסום עדויות חדשות ועד שינוי הגישות המומלצות, בפרט אונקולוגים המטפלים בסוגים רבים של מחלות ממאירות כל יום.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<