חדשות

מומחי ה-CDC מאמינים כי לחיסון כנגד שפעת חשיבות מכרעת בתקופת מגפת הקורונה (Morb Mortal Wkly Rep)

25/08/2020

 

מומחי ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention) קוראים לכלל המטופלים בהם אין התוויות  נגד לקבלת חיסון כנגד שפעת לעונת 2020-2021, בטענה כי חשיבות ההקפדה על החיסון במהלך מגפת COVID-19 גדולה עוד יותר משנים קודמות.

 

חיסון כנגד שפעת הניתן למטופלים בגילאי 6 חודשים ומעלה להפחתת הימצאות שפעת יוביל להפחתת הופעת תסמינים העלולים לבלבל עם אלו הנובעים מ-COVID-19. ועידת ה-ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices) ממליצה באופן שגרתי על חיסון כנגד שפעת כל שנה לאלו בגילאי 6 חודשים ומעלה, ללא התוויות-נגד לחיסון.

 

הועדה אינה קובעת כי חיסון כזה או אחר כנגד שפעת עדיף על חיסון אחר כנגד הנגיף. אין נתונים רבים אודות חיסון כנגד שפעת ו-COVID-19. רופאים עשויים לשקול לדחות את החיסון כנגד שפעת בחולים חשודים או מאומתים להדבקה בנגיף הקורונה עד שלא יהיו עוד חולים; עם זאת, עליהם להזכיר לחולים לשוב לקבלת החיסון כנגד שפעת לאחר החלמתם.

 

המומחים כוללים מידע עדכני אודות תכשירים חדשים כנגד שפעת. בחולים המקבלים טיפול תרופתי כנגד נגיף השפעת ניתן לבחור בחיסון מומת או חיסון רקומביננטי. עם זאת, אין נתונים אודות חיסון חי-מוחלש בנוכחות טיפול אנטי-ויראלי כנגד שפעת ותרופות אנטי-ויראליות עלולות להשפיע על יעילות חיסון חי-מוחלש.

 

במקרים בהם החיסון כנגד שפעת מוגבל, המומחים ממליצים להעדיף חיסון של הקבוצות האות, ללא סדר עדיפות מסוים:

·       תינוקות וילדים בגילאי 6 עד 59 חודשים

·       מבוגרים בגילאי 50 שנים ומעלה

·       אלו עם מחלת ריאות כרונית ומחלות לב וכלי דם (למעט יתר לחץ דם מבודד), מחלת כליות או כבד, הפרעה נוירולוגית, המטולוגית, או מטבולית (כולל סוכרת).

·       בחולים מדוכאי חיסון מכל-סיבה, כולל דיכוי חיסוני משנית לטיפול תרופתי או זיהום HIV.

·       נשים הרות או המתכננות להרות במהלך עונת השפעת

·       ילדים ומתבגרים בגילאי 6 חודשים עד 18 שנים המקבלים טיפול באספירין או תרופות המכילות סליצילאטים העלולים להיות בסיכון לתסמונת Reye Syndrome על-רקע שפעת.

·       מבוגרים המתגוררים במרכזים סיעודיים ובתי אבות

·       מטופלים עם השמנה קיצונית (מדד מסת גוף של 40 ומעלה)

·       מטפלים בהם הבאים במגע עם אלו בסיכון, כולל אנשי צוות רפואי ובני בית ומטפלים בילדים מתחת לגיל 5 שנים, או אלו עם מחלות רקע המלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים חמורים של שפעת.

 

העונה אושרו שני חיסונים חדשים כנגד שפעת. מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש ב-Fluzone High-Dose Quadrivalent (HD-IIV4) בנובמבר 2019 לאלו בגילאי 65 שנים ומעלה; החיסון צפוי להחליף את החיסון התלת-ערכי Fluzone High-Dose (HD-IIV3) . בנוסף, מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר א החיסון Fluad Quadrivalent (aIIV4) בפברואר 2020 למתן למבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה. שני החיסונים הללו צפויים להיות זמינים לעונת השפעת 2020-2021.

 

Morb Mortal Wkly Rep. Published online August 20, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<