חדשות

חשיבות צילום חזה לאבחנה מוקדמת של סרטן ריאות (Transl Lung Cancer Res)

09/09/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Translational Lung Cancer Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי צילום חזה עשוי לשמש כבדיקת הדמיה זמינה ובסיכון נמוך לזיהוי מוקדם של סרטן ריאות. בנוסף, ממצאי המחקר מצביעים על התועלת האפשרית של תוכנות המאפשרות השוואה של אזורים חתוכים במספר צילומים לזיהוי שינויים בבדיקות הדמיה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם תקנון למסיחים ולמגבלות זמן, כמו גם השוואות צילומים אחד לצד השני בתנאים קליניים, עשויים לסייע בזיהוי מוקדם של ממצאים הדמייתיים חריגים המרמזים לנגעי סרטן ריאות.

 

המחקר כלל 32 רופאים בכירים ברפובליקת קוריאה, אשר בחנו 1,750 צילומים של 50 חולים עם סרטן ריאות. באמצעות טכנולוגיית "נקודה חמה", המשתתפים העידו על המיקום האפשרי של הנגעים הממאירים בכל צילום. בעקבות זאת, אותם צילומים נחתכו בכדי להתמקד באזורים האנטומיים בהם היה הגידול הממאיר והוצגו למשתתפים אחד לצד השני. הרופאים התבקשו לזהות את הצילום אשר הוביל לראשונה לאבחנה של סרטן ריאות ושהצביע לראשונה על הנגע החשוד.

 

הסרת מגבלות סיסטמיות בלבד הובילה לשיפור משמעותי בשיעור זיהוי הנגעים ב-221.72 ימים. להצגת הצילומים אחד ליד השני וחיתוך האזורים הרלבנטיים היה ערך מוסף והשפעה חיובית על זיהוי ממאירות, הן באזורים מוסתרים והן באזורים גלויים בצילומי חזה. בנוסף, נגעים זוהו בגדלים קטנים יותר ובשלב מוקדם יותר, בהשוואה לגידולים שזוהו בפועל.

 

ממצאים אלו מעידים כי באמצעות טכניקות ותנאים טובים יותר, צילומי חזה עשויים לשמש אמצעי זמין ופשוט לזיהוי מוקדם יותר של סרטן ריאות. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים במטרה לבחון את הנושא.

 

Transl Lung Cancer Res. 2020;9(3):522-531.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<