חדשות

הבדלים בסיכון לחשיפה תעסוקתית לנגיף הקורונה בין מחלקות שונות בבתי חולים (Thorax)

13/09/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Thorax מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולים הבדלים בסיכון לחשיפה תעסוקתית לנגיף הקורונה בין מחלקות שונות בבית החולים. בנוסף, הממצאים מאשרים כי תתכן הופעת נוגדנים בקרב אנשי צוות רפואי שלא פיתחו תסמינים של הזיהום הנגיפי.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע את שיעור נשאות א-תסמינית של הנגיף ושכיחות נוגדנים כנגד נגיף הקורונה בקרב אנשי צוות רפואי. החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל אנשי צוות א-תסמיניים שעבדו בבית חולים בבריטניה. הם גייסו 545 אנשי צוות רפואי, אשר התנדבו לספק דגימה מחלל האף והלוע ודגימת דם ורידי לבדיקה לנוכחות רנ"א של נגיף קורונה ונוגדנים כנגד חלבון Spike של נגיף, בהתאמה.

 

התוצא העיקרי היה שיעור המשתתפים עם עדות לזיהום ובדיקה חיובית לנוגדנים כנגד נגיף הקורונה.

 

שיעורי ההימצאות של נשאות נגיף קורונה עמדו על 2.4% (13 מבין 545 נבדקים). שיעור הנבדקים החיוביים לנוגדנים כנגד נגיף הקורונה עמד על 24.4% (126 מבין 516 נבדקים).

 

בקרב משתתפים שדיווחו על מחלה תסמינית קודמת תועדו שיעורים גבוהים יותר של נוגדנים כנגד הנגיף (37.5% לעומת 17.1%, p<0.00001) ורמות נוגדנים גבוהות יותר, בהשוואה לאלו שנותרו ללא תסמינים.

 

שיעור הנבדקים החיוביים לנוגדנים כנגד הנגיף היה הגבוה ביותר בקרב אלו שעבדו במשק בית (34.5%), רפואה דחופה (33.3%) ורפואה פנימית (30.3%), עם שיעורים נמוכים יותר בקרב אלו שעבדו ביחידות טיפול נמרץ (14.8%).

 

עבודה ביחידת טיפול נמרץ לוותה בסיכון מופחת משמעותית לנוכחות נוגדנים כנגד הנגיף, בהשוואה לעבודה באזורים אחרים בבית החולים (יחס סיכויים של 0.28, p=0.02).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר כיצד להתגונן מפני הזיהום ולספק המלצות לאנשי צוות רפואי בכל הנוגע להדבקה בנגיף.

 

Thorax Published Online First: 11 September 2020

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<