חדשות

עליה בתחושות המצוקה והשחיקה בקרב אונקולוגים במהלך מגפת הקורונה (מתוך כנס ESMO)

17/09/2020

 

מסדרת סקרים חדשה, שתוצאותיה פורסמו במהלך כנס ESMO (European Society for Medical Oncology) עולה כי אונקולוגים חשופים למצוקה וירידה בתחושת הרווחה על-רקע מגפת הקורונה, אשר החמירו לאורך המגפה. עוד עולה מהנתונים כי בגברים מעל גיל 40 שנים ואלו שחשו מוערכים ע"י המוסד הרפואי הסיכון למגמות שליליות אלו היה הנמוך ביותר.

 

צוות המשימה השלים שני סקרים במטרה לבחון את ההשפעה של COVID-19 על אונקולוגים על אנשי צוות רפואי אחר בתחום ברחבי העולם.

 

הסקרים נשלחו דרך הדואר האלקטרוני והרשת החברתית. הסקר הראשון כלל 1,520 משתתפים מ-10 מדינות (67% מאירופה, 17% מאסיה, 5% מצפון אמריקה ו-5% מדרום אמריקה). מעט פחות ממחצית מהמשתתפים (45%) היו מתחת לגיל 45 שנים, כמחצית (51%) היו נשים.

 

מרבית המשתתפים (70%) היו אונקולוגים, כאשר 22% היו בשלב הכשרה ו-58% השלימו את ההכשרה למעלה מעשור מוקדם יותר. כשני-שליש (67%) מהמשיבים דיווחו כי זיהו שינוי בחובות המקצועיות שלהם כתוצאה מהמגפה ו-78% הביעו חשש לבטיחות האישית שלהם.

 

הממצאים הצביעו על הבדלים משמעותיים בין מדינות בכל הנוגע להיקף הדיווח על תחושת רווחה וביצועים בעבודה במהלך המגפה. מניתוח הנתונים עלה כי תחושת הרווחה של האונקולוגים והתפקוד בעבודה נקשרו באופן מובהק סטטיסטית עם שיעורי התמותה במדינה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי תחושת רווחה גדולה יותר, או מצוקה בדרגה נמוכה יותר, נקשרו בקשר מובהק סטטיסטית עם דיווח-עצמי על יכולת עמידות גבוהה יותר, גיל מעל 40 שנים, מגדר זכרי, תנאי עבודה נעימים ותחושת הערכה מצד המוסד הרפואי.

 

מנגד, זוהה קשר מובהק סטטיסטית בין תחושת שחיקה ועליה בשעות העבודה ועבודה בשעות נוספות.

 

תפקוד גרוע יותר במקום העבודה לאחר הופעת מגפת הקורונה נקשר עם חששות בנוגע להשפעת הזיהום על פעילות מחקרית, שיעורי התמותה, עבודה שעות רבות מהבית וירידה בפעילות מחקר קליני.

 

להערכת השינוי בתחושת הרווחה והתפקוד במקום העבודה של אונקולוגים לאורך המגפה, החוקרים השוו את תוצאות הסקר הראשון עם תוצאות סקר שני שכלל 942 משתתפים, וזיהו 272 זוגות-תגובות.

 

מהנתונים עלה כי הסיכון למצוקה עלה משמעותית בין הסקר הראשון והשני, כפי שנקבע לפי מדד Employee Well-Being Index (מ-25% ל-33%) וכן נרשמה עליה במספר המשתתפים שדיווחו על תחושת שחיקה (מ-38% ל-49%). מנגד, התפקוד במקום העבודה עלה משמעותית בין הסקר הראשון ושני (מ-34% ל-51%).

 

לסיום, הסקר כלל שאלות אודות מקורות זמינים העשויים לסייע לרופאים או לעמיתיהם. סדנאות או קורסים אודות תחושת רווחה, שחיקה וגישות התמודדות זכו לדירוג גבוה מצד מרבית המשתתפים, כמו גם ייעוץ ותמיכה פסיכולוגית וספרי הכוונה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי הסיכון למצוקה ושחיקה עלה משמעותית במהלך תקופת מגפת הקורונה, למרות שחל שיפור בתפקוד בעבודה. הם קוראים לנקוט אמצעים דחופים במטרה לשפר את תחושת הרווחה של אונקולוגים.

 

מתוך כנס ESMO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<