חדשות

מחקרים זיהו התפשטות נגיף קורונה בטיסות בינלאומיות (מתוך CIDRAP)

23/09/2020

 

שלושה מחקרים שפורסמו בשבוע שעבר תיארו הדבקה בנגיף הקורונה במהלך טיסות, כאשר מחקר אחד כלל נוסע יחיד תסמיני שככל הנראה הדביק לפחות 12 נוסעים אחרים במהלך טיסה בינלאומית.

 

המחקר הראשון פורסם בכתב העת Emerging Infectious Diseases כלל חקירה אפידמיולוגית של כל הנוסעים ואנשי הצוות שניתן היה לזהות אשר היו על טיסה בת 10 שעות מלונדון להנוי בוייטנאם ב-1 למרץ, אשר הובילה ל-15 חולים בנגיף, בנוסף לחולה הראשון. יש לציין כי עטיית מסיכות לא הייתה אז בגדר חובה בטיסות ולכן אין מידע מובהק על שיעור עטיית המסיכות בנוסעים שנכללו במחקר הזה, ושלא בהכרח ניתן להסיק מכך שאף אחד לא עטה מסיכות. 

 

החוקרים סקרו, בדקו ובודדו את הנוסעים ואנשי הצוות ויצרו קשר עם אלו שבאו עימם במגע קרוב להערכת הסיכוי להדבקה בנגיף הקורונה בטיסה ולזהות גורמי סיכון להתפשטות הנגיף במהלך טיסה.

 

מבין 16 אנשי צוות ו-168 נוסעים שנבדקו לנגיף, 15 (8.2%) נמצאו חיוביים לנגיף, 12 מהם (75%) ישבו במחלקת עסקים עם הנוסע התסמיני, עם שיעורי הדבקה של 62% בחלק זה של המטוס בו בסך כול 274 מושבים. יתר הנוסעים שנדבקו ישבו במחלקת תיירים וייתכן כי באו במגע עם החולה בעת ההגעה לאזור ההגרה או איסוף כבודה.

 

מבין 12 נוסעים שנדבקו במחלקת עסקים, 8 (67%) פיתחו תסמינים לאחר חציון של 8.8 ימים מההגעה להאנוי. לאיש מהם לא היו תסמינים במהלך הטיסה.

 

ישיבה קרוב לנוע חולה לוותה בעליה משמעותית בסיכון לזיהום. 11 מבין 12 נוסעים שישבו במרחק כיסא או שניים (92%) מהחולה נמצאו חיוביים לנגיף. החוקרים כותבים כי אופן ההדבקה הסביר ביותר במהלך הטיסה הוא דרך אירוסולים או הדבקה טיפתית, בפרט באלו שישבו במחלקת עסקים.

 

מחקר אחר שפורסם באותו עיתון הדבקה בזמן טיסה בנגיף הקורונה בשני נוסעים ושני אנשי צוות במהלך טיסה בת 15 שעות מבוסטון להונג קונג ב-9 במרץ. הנוסעים שנדבקו נמצאו חיוביים לנגיף 5-11 ימים לאחר הגעתם ליעד, כולל זוג נשוי במחלקת עסקים ושתי דיילות, אחת מהן שירתה את הזוג במהלך הטיסה. ריצוף של הגנום הראה כי הנגיפים מכל ארבעה הנוסעים שנדבקו היה זהה.

 

מחקר שלישי היה ניתוח אפידמיולוגי שפורסמו בכתב העת Travel Medicine and Infectious Disease והדגים הדבקה אפשרית בנגיף הקורונה של חמישה נוסעים. החוקרים מיוון זיהו אנשים שבאו במגע עם 2,224 נוסעים ו-110 אנשי צוות על 18 טיסות בינלאומיות שעזבו את יוון בין 26 בפברואר עד 9 במרץ. הם זיהו 21 מקרים של נגיף הקורונה ו-891 מגעים קרובים, אשר הוגדרו כנוסעים שישבו במרחק פחות משני מטרים מהנוסע החולה למשך לפחות 15 דקות, או אנשי צוות ששהו לידם. מבין אלו, ארבעה נוסעים ואיש צוות אחד נמצא חיובי לנגיף. שישה חולים הציגו תסמינים במהלך הטיסה.

 

 

לידיעה ב-CIDRAP

 

הערת מערכת:

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<