חדשות

האם מנת או עומס הנגיף קובעים את דרגת התחלואה על-רקע COVID-19? (מתוך N Engl J Med)

25/09/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מעלים מומחים השערה לפיה שימוש נרחב במסכות פנים כהגנה מפני COVID-19 עשוי להביא לכך שרבים נחשפים לכמויות קטנות של חלקיקי הנגיף וכך מפתחים תגובה חיסונית כנגד הנגיף.

 

נוסעים על ספינת תענוגות שיצאו מחופי ארגנטינה באמצע חודש מרץ לא היו מודעים לכך שהם התגוררו באזור עתיר מקרי COVID-19 במשך למעלה משבוע לאחר שהספינה יצאה לדרכה מאחר ורובם היו אסימפטומטים. כעת חוקרים מצביעים על התפרצות זו בספינת התענוגות, בה כל הנוסעים קיבלו מסכות פנים, כעדות לכך שחובה אוניברסאלית לשימוש במסכה עשויה להביא לעליה בשיעור מקרים אסימפטומטים במקומות כמו בתי כלא או שווקים.

 

הכותבים מציעים כי העומס הנגיפי, או המנה הראשונית של חלקיקי נגיף לה נחשף אדם, הינה ככל הנראה אחד המשתנים הקובעים את חומרת המחלה. מדובר במדד שונה מהעומס הנגיפי המופיע בסופו של דבר בחולה, אז מדובר בכמות הנגיף המשתכפל כפי שנקבע לפי מספר עותקים למיליליטר.

 

לפיה תיאוריית ה-Variolation, עם חשיפה לכמות קטנה מסף מסוים, העשוי להשתנות מאדם לאדם, הנדבק יכול להילחם בזיהום עם התפתחות מחלה קלה, או ללא כל תסמין של המחלה.

 

מקרים חמורים של COVID-19 עלולים לנבוע מתגובה דוגמת סערת ציטוקינים, תגובה חיסונית בה הגוף תוקף את התאים והרקמות שלו, בניגוד לפגיעה ע"י הנגיף עצמו. למרות שתיאוריה זו עדיין לא הוכחה, מנה גדולה של נגיפי SARS-CoV-2 עלולה להיות טריגר לתופעות אלו.

 

מחקרים הבוחנים חשיפה של אנשים למנות שונות של רנ"א נגיפי אינם אתיים. עם זאת, ממחקרים בבעלי חיים עולות עדויות מוקדמות לפיהן מנת הנגיף עשוי להשפיע על חומרת המחלה.

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Respiratory Medicine מדווחים חוקרים מניו-יורק כי העומס הנגיפי בחולים שהלכו לעולמם עקב COVID-19 היה גבוה יותר משמעותית מזה שתועד באלו ששרדו את המחלה הזיהומית. בנוסף, כל עליה של יחידה נוספת ברנ"א נגיפי לוותה בעליה של 7% בסיכון לתמותה.

 

מחקר מוקדם שפורסם בכתב העת The Lancet Infectious Diseases מצא עוד כי העומס הנגיפי הממוצע במקרים של מחלה חמורה היה גבוה פי 60 מזה שתועד במקרים של מחלה קלה.

 

עם זאת, מחקרים להערכת התוצאות בחולים עם חשיפה לעומס נגיפי גבוה יותר אינם חד-משמעיים. מחקר מדרום-קוריאה שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine מצא כי העומס הנגיפי אינו שונה בחולים אסימפטומטים, בהשוואה לאלו עם תסמיני המחלה.

 

למרות שמומחים מאמינים כי העדויות לפיהן עומס נגיפי עשוי להעיד על חומרת COVID-19, הם גם סבורים כי זהו אינו הגורם היחיד התורם להתפתחות מחלה חמורה ולמערכת החיסון של הנדבק יש חשיבות רבה.

 

N Engl J Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<