חדשות

חוקרים מישראל מציעים כי בחולים תחת טיפול כנגד ממאירות חומרה קלה יותר של COVID-19 (מתוך Cancers)

27/09/2020

 

טיפולים כנגד מחלות ממאירות, כולל כימותרפיה, טיפול ביולוגי ואימונותרפיה, עשויים להוביל לשינוי בתגובה של מערכת החיסון כנגד COVID-19 באופן המביא לכך שהזיהום הנגיפי גורם תחלואה פחות חמורה בחולים הנדבקים בנגיף, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מישראל, בראשות פרופ' אירית בן אהרון מהקריה הרפואית רמב"ם בחיפה. הסברה היא כי לחולי סרטן יכולת פחותה לפתח תגובה דלקתית כנגד COVID-19 בשל שינויים במערכת החיסון על-רקע הטיפול האונקולוגי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הסיכון של חולי סרטן לפתח זיהום COVID-19 אינו-ברור. מטרתם הייתה לבחון באופן פרוספקטיבי את תוצאות בדיקות סרולוגיות כנגד COVID-19 בחולים עם מחלות ממאירות ואנשי צוות רפואי באונקולוגיה. כעת הם השוו את התגובה לנגיף הקורונה בקבוצה של חולי סרטן תחת טיפול פעיל ובקרב אנשי צוות רפואי.

 

המחקר כלל חולי סרטן תחת טיפול פעיל ואנשי צוות רפואי. במהלך תקופת המחקר (מרץ 2020 ועד יוני 2020), החוקרים אספו נתונים דמוגרפיים ובדיקות דם בשלוש נקודות זמן ובחנו את ביטוי נוגדני IgG, IgM ו-IgA. במקרים חיוביים לנוגדני IgG כנגד נגיף SARS-CoV-2 וביקורות שליליות תואמות, החוקרים השלימו ניוח CyTOF (Mass Cytometry time of Flight) על-בסיס ביטוי של הסמנים על-פני השטח.

 

המחקר כלל 164 חולי סרטן תחת טיפול תוך-ורידי פעיל ו-107 אנשי צוות רפואי במרכז הסרטן. במהלך תקופת המחקר לא תועדו משתתפים עם תסמינים.

 

מניתוח תוצאות הבדיקות הסרולוגיות עלה כי בארבעה חולים זוהו נוגדנים חיוביים מסוג IgG (2.4%), כמו גם בשני אנשי צוות רפואי. בכל המקרים הללו, הנבדקים לא הציגו תסמינים של מחלה זיהומית.

 

מניתוח CyTOF עלה כי חלה ירידה משמעותית בתאים מיאלוידים באנשי צוות רפואי עם נוגדנים חיוביים מסוג IgG כנגד SARS-CoV-2, בהשוואה לאלו בהם לא זוהו נוגדנים אלו כנגד הנגיף. מנגד, בחולי סרטן, הירידה הייתה יחסית קטנה יותר (ירידה של 50% בנוגדני IgG כנגד נגיף הקורונה בחולי סרטן, בהשוואה לירידה של 90% באנשי צוות רפואי).

 

ממצאי המחקר מעידים על שיעור דומה של זיהום א-תסמיני בנגיף הקורונה בחולי סרטן ובאנשי צוות רפואי. עקב הבדלים בפרופיל תאי החיסון בחולי סרטן תחת טיפול אימונו-מודולטורי, התגובה לנגיף הקורונה עשויה לשחק תפקיד במהלך זיהום בנגיף הקורונה.  

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת ההשפעה של טיפולים אונקולוגים על הסיכון לזיהום COVID-19.

 

Cancers. Published online August 2 3 , 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<