חדשות

הידרדרות איטית של התפקוד הריאתי נפוצה בחולי סקלרודרמה (Ann Rheum Dis)

05/10/2020

 

מחלת הריאות האינטרסטיציאלית האופיינית בחולים עם סקלרודרמה נוטה להיות הטרוגנית, כאשר במרבית החולים צפויה דפוס הידרדרות איטי של התפקוד הריאתי, כך עולה מניתוח נתונים ממאגר EUSTAR (European Scleroderma Trials and Research) שפורסמו בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את מהלך המחלה, דפוסי התקדמות וגורמי סיכון המנבאים התקדמות מחלת ריאות אינטרסטיציאלית בחולים עם סקלרודרמה. מדגם המחקר כלל חולים עם נתונים אודות התפקוד הריאתי, כולל מדדי FVC (Forced Vital Capacity) בתחילת המחקר ולאחר 12 חדשים. הערכת התקדמות ארוכת-טווח של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית ודפוסי התקדמות הושלמה בחולים עם מספר מדידות FVC.

 

מדגם המחקר כלל 826 חולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע סקלרודרמה. לאורך 12 חודשים, ב-219 חולים (27%) תועדה התקדמות מחלת ריאות אינטרסטיציאלית עם ירידה מתונה בתפקוד הריאתי (ירידה של 5-10% במדדי FVC) או משמעותית (ירידה של מעל 10% במדדי FVC).

 

החוקרים מדווחים כי ב-535 חולים (65%) תועדו מספר מדידות FVC לאורך מעקב ממוצע בן חמש שנין. בכל תקופה של 12 חודשים, ב-23-27% מהחולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על-רקע סקלרודרמה תועדה התקדמות מחלת ריאות, אך רק בחלק קטן מהחולים תועדה התקדמות בתקופות עוקבות.

 

במרבית החולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית מתקדמת (58%) תועד דפוס של הידרדרות איטית בתפקוד הריאתי, עם יותר תקופות של יציבות/שיפור, בהשוואה לתקופות של הידרדרות בתפקוד הריאתי, בעוד שרק ב-8% תועדה התקדמות מהירה ורציפה במדדי FVC; ב-178 חולים (33%) לא תועדה כל ירידה במדדי FVC לאורך המעקב.

 

הגורמים המנבאים המשמעותיים ביותר של הידרדרות מדדי FVC לאורך חמש שנים כללו מין זכר, מדד Modified Rodnan Skin Score ותסמיני ריפלוקס/דיספגיה.

 

החוקרים כותבים כי גישות טיפול חדשות, עם התחלת טיפול עוד בטרם חלה ירידה במדדי FVC, צריכות להתמקד במניעת התקדמות מחלת ריאות על-מנת למנוע פגיעה בלתי הפיכה בריאות.

 

Ann Rheum Dis 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<