חדשות

האם ניתן לסמוך על תוצאה שלילית בבדיקה מהירה לנגיף הקורונה? (מתוך WebMD)

07/10/2020

 

יועצת התקשורת של הבית הלבן נמצאה חיובית בבדיקה לנגיף הקורונה, אך מאחר והתוצאה החיובית התקבלה לאחר מספר רב של בדיקות שליליות לזיהום הנגיפי, כולל בדיקה כל יום מיום חמישי שעבר, הודעה זו מעלה חשש רב בכל הנוגע להתבססות על תוצאות בדיקות לשלילת המחלה.

 

היועצת לא מסרה מידע אודות סוג הבדיקה שערכה לאישור האבחנה, כאשר בבית הלבן התבססו בעיקר על בדיקת ID Now של חברת אבוט במטרה לסקור אורחים ואת הנשיא כל יום. בדיקות מהירות דוגמת ID Now הן נוחות, מספקות תוצאות בתוך 15 דקות, אך אינן מדויקות כמו הבדיקה הטובה ביותר המבוססת על PCR (Polymerase Chain Reaction), הדורשת עיבוד מעבדתי ותוצאות זמינות בתוך 1-2 ימים.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי הזהיר בחודש מאי כי הבדיקה עלולה לספק תוצאות שליליות-שגויות. מחקרים מצאו כי הבדיקה מפספסת בין  1 מכל 3 ועד 1 מכל 7 מקרים חיוביים.

 

הסוכנות מציעה כי כל תוצאה שלילית בבדיקת ID Now תאושר בשיטת בדיקה אחרת. לא ברור אם בבית הלבן הקפידו על השלמת בדיקות אלו לאישור התוצאות השליליות. ללא תלות בסוגר הבדיקה, כל בדיקה עלולה לפספס אבחנה של COVID ממספר סיבות, בין אם הדגימה לא נאספה היטב, בעיות בהתקן, חולה בזיהום שאינו מפיץ את הנגיף, או סיבה אחרות.

 

לאחר שנגיף הקורונה חודר לגוף, עליו לחדור לתאים ולהרוס את מערך הבקרה כך שיוכל לייצר עוד ועוד עותקים של הנגיף להדבקת תאים נוספים ולהכנת עוד עותקים. הדבר עשוי לארוך מספר ימים עד שכמות העותקים תהיה מספקת כך שניתן יהיה לזהות את הזיהום בבדיקה.  במקרים של נגיף הקורונה, לרוב נדרשים 3-5 ימים לאחר הדבקה בכדי לפתח כמות עותקים מספקת כך שניתן יהיה לזהות את הנגיף בבדיקה.

 

נראה כי קיים חלון קצר, ייתכן של מספר שעות בלבד, בו אדם מפיץ את הנגיף ומדבק, אך עדיין אין כמות מספקת של הנגיף בגוף על-מנת שניתן יהיה לזהותו בבדיקה מהירה. במידה והחולה נבדק במהלך חלון זה, עלולים לפספס את המקרה.

 

המשמעות היא כי ייתכן ואחרים שנכחו בעימות הנשיאותי ב-29 בספטמבר יתגלו כחיוביים לנגיף הקורונה בימים הבאים. לפחות 11 אנשים שלקחו חלק באותו ערב נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה, עדות ליכולת ההדבקה של הנגיף גם כאשר מקפידים על אמצעי הזהירות, כולל בדיקת כלל האנשים שלקחו חלק בעימות.

 

לאור ממצאים אלו, כל אדם שנחשף לחולה אומת צריך להקפיד על הנחיות ה-CDC ולבודד עצמו לתקופה של לפחות 14 ימים.

 

מתוך WebMD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<