חדשות

מומחים טוענים כי אין לצפות לעונת שפעת קלה על-רקע מגפת הקורונה (מתוך CIDRAP)

22/10/2020

 

בחצי הדרומי של כדור הארץ תוארה עונת שפעת קלה מאוד בשנת 2020, כאשר באוסטרליה נרשמו רק 315 מקרים במהלך החורף, ירידה של 99.8% מכ-130,000 מקרים שתועדו בעונת החורף בשנים הקודמות. עם זאת, מומחים לשפעת טוענים כי למרות שייתכן ותרחיש דומה יהיה בחצי הצפוני של כדור הארץ, לא ניתן להסתמך על כך ויש להתכונן למספר רב של חולי שפעת במהלך החורף הקרוב.

 

החוקרים מוויסקונסין מסבירים כי הם לא מאמינים כי ניתן לצפות עד כמה חמורה תהיה עונת השפעת הקרבה או מה יהיה המהלך בשילוב נגיף הקורונה, מאחר ועדיין לא ידוע רבות אודות הנגיף החדש.

 

חוקרים שעקבו אחר תסמינים דמויי-שפעת ב-150,000 חולים ברחבי אוסטרליה וניו-זילנד הציעו כי ייתכן והשיעורים הנמוכים של שפעת ו-COVID-19 במדינות אלו נובע מההגבלות הניכרות והמוקדמות באזורים אלו, כולל סגירת גבולות, בדיקות נרחבות עם קבלת תוצאות בתוך כ-24 שעות והשלמת חקירה אפידמיולוגית ובידוד במהירות רבה.

 

שיעורי תחלואה דמוית-שפעת ירדו עוד יותר באזורים בהם תועדה פעילות של נגיף הקורונה, בהן הוחלט על סגר הדוק יותר. בניו-זילנד בשלב מסוים לא תועדו מקרי הדבקה בנגיף הקורונה ובמקביל, לא זוהו גם מקרי שפעת. הנגיף היחיד שזוהה בסביבה מעבר לנגיף הקורונה היה נגיף Rhinovirus, גורם להצטננות.

 

באוסטרליה, המשטרה מבקרת באופן קבוע בבתים במטרה להבטיח היענות להוראות להישאר בבית. כמו כן, בקרב תושבי אוסטרליה תועדו שיעורי היענות גבוהים להוראות הרשויות.

 

במרבית השנים, הצפי הוא כי כ-3% מהנשאלים ידווחו על שיעול וחום בשיא עונת החורף, אך השנה, שיעור זה ירד ל-0.2%. למרות שבאוסטרליה אין מערכת טובה לניטור אחר מקרי תמותה עקב נגיף השפעת, מהנתונים עולה כי שיעורי התמותה עקב שפעת היו נמוכים מאוד.

 

המומחים מציינים כי גם במדינות בחצי הכדור הדרומי אשר לא הקפידו על שימוש במסכות וריחוק חברתי, דוגמת פרו וצ'ילה, תועדו שיעורים נמוכים מאוד של זיהום שפעת במהלך החורף. במידה והתרחיש שתואר בחצי הכדור הדרומי יחול גם על חצי הכדור הצפוני, אזי ניתן לצפות לעונת שפעת קלה. עם זאת, הם מדגישים כי איש לא יכול לחזות את חומרת השפעת בכל עונה ורבים מאמינים כי לאור תחרות בין הנגיפים, לא צפויים שיעורים גבוהים גם של נגיף הקורונה וגם של נגיף השפעת.

 

מומחים אחרים חוששים מאוד מפני עונת שפעת חמורה, אשר תצטרף להתפשטות הנרחבת של נגיף הקורונה ותגרום עומס רב על בתי החולים עם קושי בטיפול בחולים עם זיהום בנגיף קורונה ועם נגיף השפעת.  אמנם התקווה של כולם היא לעונת שפעת קלה, אך אין לסמוך על כך.

 

לידיעה ב-CIDRAP

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<