חדשות

ישראל במקום ה-24 מתוך 27 מדינות במספר מכשירי ה-MRI לנפש, יו''ר איגוד הרדיולוגיה פרופ' סוסנה: מספר המכשירים בישראל לא מספיק

18/11/2020

דוברות הכנסת (ועדת העבודה, הרווחה והבריאות)

 

ישראל במקום ה-24 מתוך 27 מדינות במספר מכשירי ה-MRI לנפש;

שלושה מכשירים ניידים שיוחלפו בקרוב בנייחים יושבתו בגלל מגבלה חוקית על מספר המכשירים ; משרד הבריאות: "פועלים להגדלת התקן"

 

ח"כ אתי עטיה: "התור הפנוי הבא באיכילוב- בסוף פברואר; לא מקנאה במטופלים"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ קיימה הבוקר דיון בנושא המשך הפעלת מכשירי MRI ניידים שעתידים לצאת בקרוב מכלל שימוש. הדיון התקיים לבקשת ח"כ חוה אתי עטייה, ח"כ אוסאמה סעדי, ח"כ יעקב טסלר, וח"כ משה ארבל.

בפתח הדיון הסבירה ח"כ חוה אתי עטיה:  "בישראל פועלים כיום 42 מכשירי MRI לצרכי רפואה, 35 נייחים ו- 7 ניידים, ועוד 4 לצרכי מחקר. 46 בסך הכל. במקום שלושה מהמכשירים הניידים יוצבו בקרוב מכשירים נייחים ואז הכוונה היא להשבית את הניידים. על פי התקנות מכסת המכשירים עומדת על 49, אז מדוע להשבית את הניידים בעוד שכבר היום יש מצוקה של תורים?  התקשרתי אתמול לאיכילוב לבדוק למתי אפשר להזמין תור והתור הפנוי הקרוב ביותר היה לסוף פברואר. אני לא מקנאה במטופלים ובמשפחות, במתח הנפשי שבו הם נמצאים עד ביצוע הבדיקה וקבלת התוצאה".

 

על פי נתונים שהוצגו על ידי רוני בלנק ממרכז המחקר והמידע של הכנסת, בישראל פעלו בשנת 2018 5.18 מכשירי MRI לכל מיליון תושבים, זאת לעומת ממוצע של 15.42 מכשירים לנפש במדינות ה-OECD. מתוך 27 מדינות שנבדקו מדינת ישראל עמדה במקום ה-24. בארה"ב לדוגמא פועלים 39.25 מכשירים לנפש, באיטליה- 28.73. המדינות היחידות שבהן יחס המכשירים לנפש היה נמוך מבישראל הן הונגריה (4.91), מקסיקו (2.65) וקולומביה (0.24).

באותה שנה (2018) ישראל דורגה במקום ה-2 במספר הבדיקות שבוצעו בכל מכשיר בשנה:  9,000 בדיקות, כשהממוצע במדינות שנבדקו עמד על כ-5,000 בדיקות בשנה. עוד נמסר בדיון כי בשנים האחרונות עלה מספר הבדיקות בישראל מ-250,000 בדיקות בשנה ב-2015 , לכמעט 400,000 ב-2019.

 

פרופ' יעקב סוסנה, יו"ר איגוד הרדיולוגים בישראל: "מספר המכשירים בישראל לא מספיק והשימוש הגבוה נובע מזה שאנחנו עושים בדיקות כל הלילה, בשלוש משמרות. אף אחד לא הולך לרופא שיניים ב-4 לפנות בוקר. גם בהדסה התורים עכשיו הם לפברואר ולמרץ. העיכובים פוגעים באיכות החיים ובאופציות הטיפוליות".

 

קרולין חזאן ממשרד הבריאות השיבה לטענות: "המכשירים הניידים ניתנו כגישור עד להגעה של המכשיר הנייח. ברגע שהמכשירים הנייחים מגיעים הניידים צריכים לצאת בגלל מגבלת התקנות שאכן עומדת על 49 רישיונות וכבר מוצתה. מלבד 46 הפעילים יש מכשירים נוספים שנמצאים בשלבים של הצבה ועתידים לפעול ולכן אי אפשר כרגע להנפיק רישיונות נוספים. אנחנו מבינים את הצורך לשנות את התקנות ולהוסיף מכשירים נוספים למערכת הבריאות ועושים היום עבודה פנימית משמעותית לקידום הזה. כרגע זה נמצא בדיונים סופיים עם המנכ"ל והשר, אחר כך זה יועבר לאישור משרד האוצר ואז יגיע לאישור הוועדה.
 
בתגובה לדברים דרש ח"כ חיים כץ לדעת מתי יוגשו התקנות החדשות לאישור הוועדה: "כשעושים עבודה רצינית מגדירים יעדים, תאריכים ומדדים להצלחה. אם אין אבני דרך זה הופך את העניין ללא חשוב ולא דחוף וככה לא משיגים שום דבר. אנחנו בוודאי ניפגש כאן בעוד שנה וגם אז תסבירי לנו שאתם בשלבי סיום".

 

עדו הדרי, דובר מכבי שירותי בריאות: "כיום כמעט כל מכשירי ה- MRI נמצאים בתי חולים, למרות שרק 5% מהבדיקות מבוצעות על מאושפזים. אין סיבה לטרטר אנשים לבית חולים ולא לאפשר להם להיבדק בקופת החולים שלרוב יותר קרובה ונגישה להם. מכבי קיבלה לראשונה לפני מספר חודשים רישיון להצבה והפעלה של MRI. לפני כ-3 שבועות התחלנו להפעיל מכשיר בחיפה וכעת אנחנו מבקשים עוד רישיונות ל-4 מכשירים קבועים ומכשיר אחד נייד".

 

לסיכום הדיון קרא יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ למשרד הבריאות להתקין את התקנות לרכישה והפעלה של מכשירי MRI נוספים מהר ככל האפשר וכן לאפשר בינתיים למכשירי ה-MRI הניידים להמשיך לפעול: "הנתונים הראו לנו בבירור שישראל נמצאת במקום לא טוב מבחינת מספר המכשירים לנפש וההשלכות של זה הן פגיעה ישירה בבריאות התושבים, לכן יש להעלות את כמות המכשירים בישראל בדחיפות".

 

לדו"ח משרד הבריאות

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<