חדשות

משקל הגוף של מבוגרים עם עודף-משקל או השמנת-יתר נותר יציב לאורך שנים (BMC Public Health)

21/04/2021

 

ממחקר גדול מבריטניה שכלל למעלה מרבע מיליון מבוגרים בגיל העמידה עם עודף-משקל או השמנת-יתר עולה כי מדד מסת הגוף נותר יחסית יציב לאורך כעשור, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת BMC Public Health. עם זאת, בהשוואה לאלו בעלי עודף-משקל, באלו עם השמנה חמורה תועד סיכון גבוה פי שלוש לאי-ספיקת לב או תמותה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של שינויים ארוכי-טווח במדד מסת הגוף במבוגרים עם עודף-משקל או השמנת יתר, על הסיכון לאי-ספיקת לב, תמותה מכל-סיבה ותמותה קרדיווסקולארית.

 

המחקר מבוסס-אוכלוסייה התבסס על נתונים מרשומות רפואיות ממוחשבות אודות מטופלים בבריטניה. החוקרים זיהו מבוגרים בעלי עודף-משקל או השמנת-יתר, ללא מחלות לב וכלי דם, עם מדידות חוזרות של מדד מסת הגוף. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת מגמות השינוי במדד מסת הגוף של משתתפים אלו ולהערכת שיעורי היארעות מחלות לב וכלי דם, אי-ספיקת לב ותמותה עם מגמות שונות במדד מסת הגוף.

 

מדגם המחקר כלל 264,230 משתתפים (גיל ממוצע של 49.5 שנים, מדד מסת גוף ממוצע של 33.8 ק"ג למטר בריבוע), אשר היו במעקב לאורך חציון של 10.9 שנים. החוקרים זיהו ארבע מגמות שינוי במדד מסת הגוף, המקבילות לסיווג ארגון הבריאות העולמי של עודף-משקל, השמנה דרגה 1, השמנה דרגה 2 והשמנה דרגה 3, בהתאמה.

 

בכל ארבע הקבוצות, החוקרים זיהו מגמת עליה קטנה ויציבה במדד מסת הגוף (עליה ממוצעת במדד מסת הגוף של 1.06 ק"ג למטר בריבוע). בהשוואה למשתתפים בעלי עודף-משקל, באלו עם השמנה בדרגה 3 תועד סיכון גבוה פי 3 (יחס סיכון של 3.26, רווח בר-סמך 95% של 2.98-3.57) לאי-ספיקת לב, עם סיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 2.72, רווח בר-סמך 95% של 2.58-2.87) ולתמותה עקב מחלות לב וכלי דם (יחס סיכון של 3.31, רווח בר-סמך 95% של 2.84-3.86).

 

ממצאי המחקר מעידים כי מרבית המבוגרים עם עודף-משקל או השמנת-יתר שומרים על אותה דרגת עודף-משקל או השמנת-יתר בטווח הארוך. באלו עם השמנה חמורה לאורך זמן תועדו שיעורים גבוהים יותר של אי-ספיקת לב, תחלואה ותמותה. הממצאים מדגישים את הנטל הקרדיווסקולארי של כישלון המאבק בהשמנה.

 

BMC Public Health 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<