חדשות

השוואת התערבות ניתוחית אל מול טיפול שמרני לאירוע ראשון של חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות (JAMA Surgery)

04/02/2019

 

התערבות ניתוחית לאירוע ראשון של חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות מלווה בסיכון מופחת משמעותית להישנות חסימת מעי דק בטווח הארוך, בהשוואה לטיפול שמרני, כך מדווחים חוקרים מקנדה במאמר חדש, שפורסם בכתב העת JAMA Surgery.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את שיעורי היארעות חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות בחולים לאחר טיפול ניתוחי בעת האשפוז הראשון, בהשוואה לטיפול שמרני. מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי התבסס על נתונים ממאגר חולים באונטריו, קנדה, אשר טופלו בין אפריל 2005 ועד סוף מרץ, 2014. אוכלוסיית המחקר כללה מבוגרים בגילאי 18-80 שנים, אשר אושפזו בשל אירוע ראשון של חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות . החוקרים לא כללו במחקר חולים עם חסימת מעי דק על-רקע אחר, פרט להדבקויות.

 

מדגם המחקר הסופי כלל 27,904 חולים, כאשר החוקרים התאימו בין חולים לפי גישת הטיפול על-פי גיל, מין, היקף מחלות רקע, מצב סוציו-אקונומי ואזור מגורים. המטרה הייתה להשוות את התוצאות לאחר טיפול שמרני, בהשוואה לטיפול ניתוחי בחסימת מעי דק על-רקע הדבקויות. התוצא העיקרי היה שיעורי ההישנות של חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות באלו שטופלו ניתוחית, בהשוואה לאלו שטופלו בגישה שמרנית.

 

מבין 27,904 חולים שאושפזו בשל אירוע ראשון של חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות, 6,186 חולים (22.2%) טופלו בגישה ניתוחית. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 61 שנים, 51% היו נשים.

 

חולים שטופלו בגישה ניתוחית היו צעירים יותר (גיל ממוצע של 60 שנים לעומת 61.5 שנים), עם פחות מחלות רקע (6.2% לעומת 4.2%). לאחר התאמה, באלו שטופלו בגישה ניתוחית תועד סיכון נמוך יותר להישנות (13% לעומת 21.3%, יחס סיכון של 0.62, p<0.001).

 

הסבירות להישנות נוספת בתוך חמש שנים עלתה עם כל אירוע נוסף עד להתערבות הניתוחית, כאשר בנקודה זו הסיכון להישנות נוספת ירדה בהיקף של כ-50%.

 

מנתוני המחקר עולה כי טיפול שמרני באירוע ראשון של חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות מלווה בסיכון מופחת משמעותית להישנות. ההנחיות התומכות בטיפול לא-ניתוחי במקרים אלו עשויות לצאת מנקודת הנחה כי ניתוח מעלה את הסיכון להישנות בעקבות התפתחות הידבקויות נוספות. מהממצאים עולה כי יש לקחת בחשבון את הסיכון ארוך הטווח להישנות חסימת מעי דק על-רקע הדבקויות בטיפול בחולים אלו.

 

JAMA Surgery 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<