חדשות

בטיחות ויעילות הקרנות פרוטונים בנשים עם סרטן שד (Journal of Clinical Oncology)

08/09/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול בהקרנות פרוטונים (Proton Beam Radiotherapy) בטוח ויעיל בנשים עם סרטן שד, עם רעילות נמוכה ושיעורי בקרת מחלה דומים לטיפול קרינתי קונבנציונאלי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הבטיחות והיעילות של הקרנות פרוטונים בנשים עם סרטן שד, אשר נדרשו לטיפול קרינתי לקשריות לימפה אזוריות. מדגם המחקר כלל נשים עם סרטן שד לא-גרורתי, אשר נדרשו לטיפול קרינתי לאחר-ניתוח לשד/דופן בית החזה וקשריות לימפה אזוריות, אשר לא היו מועמדות אופטימאליות לטיפול קרינתי קונבנציונאלי. התוצא העיקרי היה היארעות נזק ריאתי משנית לקרינה בדרגה 3 ומעלה או כל רעילות בדרגה 4 ומעלה בתוך שלושה חודשים מטיפול קרינתי. תוצאי סיום משניים כללו את שיעורי כשל אזורי-מקומי לאחר חמש שנים, הישרדות כוללת ורעילות אקוטית ומאוחרת. עוד הושלמו בדיקות אקו-לב במאמץ ואנזימי לב לפני ואחרי טיפול קרינתי להערכת שינויים לבביים מוקדמים.

 

מדגם המחקר כלל 70 נשים אשר השלימו טיפול קרינתי בין 2011-2016. חציון משך המעקב עמד על 55 חודשים (טווח בין 17-82 חודשים). מבין 69 נשים זמינות להערכה (גיל חציוני של 45 שנים), ב-63 סרטן השד היה בצד השמאלי, בשתי נשים אובחנה ממאירות בשני השדיים וחמש נשים אובחנו עם סרטן שד ימני.  ב-65 נשים (94%) המחלה הוגדרה בשלב II או III. מבין המשתתפות במחקר, 69 נשים (99%) קיבלו טיפול כימותרפי סיסטמי. שחזור שד מיידי בוצע ב-50 נשים (72%).

 

חציון מנת הקרינה לדופן בית החזה/השד עמד על 49.7 Gy וחציון מנת הקרינה לקשריות לימפה אזוריות (Internal Mammary), אשר מעידים על כיסוי נרחב.

 

בקרב 62 נשים ששרדו את הממאירות, שיעורי כישלון מקומי-אזורי לאחר חמש שנים עמדו על 1.5% ושיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 91%.

 

חולה אחת פיתחה נזק ריאתי משנית לטיפול קרינתי בדרגה 2, לא תועדו מקרים של נזק ריאתי בדרגה 3 ולא תועדו כלל אירועים חריגים בדרגה 4. שיעורי התערבות ניתוחית חוזרת ולא-מתוכננת לאחר חמש שנים עמדו על 33%.

 

עוד מדווחים החוקרים כי לא תועדו שינויים משמעותיים באקו-לב או באנזימי לב לאחר טיפול קרינתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול בהקרנות פרוטונים לסרטן שד כרוך ברעילות נמוכה ושיעורי בקרת מחלה דומים, בהשוואה לנתונים היסטוריים של טיפול קרינתי קונבנציונאלי. ממצאים אלו סוללים את הדרך למחקרים אקראיים להשוואת טיפול בהקרנות פרוטונים אל מול טיפול קרינתי סטנדרטי.

 

Journal of Clinical Oncology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

טכנולוגיה זו עדיין אינה זמינה בישראל, אך משרד הבריאות פרסם לאחרונה קול קורא להגשת הצעות להבאת הטכנולוגיה לישראל.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני