חדשות

שומן טראנס מלווה בסיכון מוגבר משמעותית להתפתחות דמנציה (Neurology)

27/10/2019

 

רמות גבוהות יותר של שומן טראנס בדם מלוות בסיכון מוגבר משמעותית לדמנציה, כולל מחלת אלצהיימר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת Neurology.

 

מחקרים קודמים קשרו בין צריכה מופרזת של שומן טראנס ובין התפתחות מחלת עורקים כלילית, סוכרת ומחלות אחרות. לאור החששות הבריאותיים, מנהל המזון והתרופות האמריקאי אסר ביוני 2018 על מכירת שומן טראנס מלאכותי בחנויות ומסעדות. הסוכנות התירה מזונות עם פחות מחצי גרם של שומן טרנס לכלול בתווית כי אין בהן שומן טראנס.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הקשר בין רמות Elaidic Acid בדם, כסמן אובייקטיבי לשומן טראנס תעשייתי, ובין היארעות דמנציה וסוגים שונים של דמנציה. בסך הכול, הם אספו מידע אודות 1,628 משתתפים מיפן בגילאי 60 שנים ומעלה, ללא אבחנה של דמנציה, אשר היו במעקב פרוספקטיבי ממועד השלמת בדיקת סקר בשנים 2002-2003 ועד נובמבר 2012 (חציון של 10.3 שנים). ניתוח סטטיסטי שימש להערכת יחס הסיכון לדמנציה מכל-סיבה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולארית בהתאם לרמות Elaidic Acid בדם.

 

במהלך תקופת המעקב, 377 משתתפים פיתחו דמנציה, כולל 247 חולים עם מחלת אלצהיימר, 102 מקרים של דמנציה וסקולארית. ממצאי המחקר הצביעו על קשר מובהק בין רמות גבוהות יותר של Elaidic Acid בדם ובין סיכון מוגבר להתפתחות דמנציה מכל-סיבה ומחלת אלצהיימר, לאחר תקנון לגורמי סיכון ידועים. קשרים אלו נותרו מובהקים סטטיסטית לאחר תקנון לגורמים תזונתיים, כולל סך הצריכה האנרגטית וצריכת חומצות שומן רוויות ורב-בלתי-רוויות. לא תועדו קשרים מובהקים סטטיסטית בין רמות Elaidic Acid בדם ובין דמנציה וסקולארית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי רמות גבוהות יותר בדם של Elaidic Acid עשויות לשמש כגורם סיכון להתפתחות דמנציה ומחלת אלצהיימר בגיל מבוגר. ,

 

Neurology 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<