חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול ב-Vismodegib כנגד Basal Cell Carcinoma (מתוך J Clin Oncol)

28/10/2019

 

בלמעלה משליש מהחולים עם BCC (Basal Cell Carcinoma) מתקדם-מקומית תועדו תוצאות ארוכות בטווח הארוך לאחר הפסקת טיפול במעכבי מסלול Hedgehog, כך מדווחים חוקרים מצרפת במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Vismodegib הינו מעכב מסלול Hedgehog המיועד לטיפול ב-BCC מתקדם-מקומית, עם שיעורי תגובה אובייקטיבית של 65%, כולל שיעורי תגובה מלאה של 32%. עם זאת, אירועים חריגים מובילים לעיתים קרובות להפסקת הטיפול. במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את התגובה בטווח הארוך, גורמים המנבאים תגובה לטיפול וטיפול במקרי הישנות לאחר הפסקת הטיפול.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרופקטיבי תצפיתי, אשר כלל חולים מתשע מרכזים בצרפת. הם כללו חולים עם BCC מתקדם-מקומית עם תגובה מלאה לטיפול ב- Vismodegib, אשר הפסיקו את הטיפול בין מרץ 2012 ועד ינואר 2016. מטרת המחקר הייתה לבחון את חציון ההישרדות ללא-הישנות.

 

מדגם המחקר כלל 116 חולים עם BCC מתקדם-מקומית. חציון ההישרדות ללא-הישנות עמד על 18.4 חודשים. שיעורי ההישרדות ללא-הישנות לאחר 36 חודשים עמדו על 35.4% בכלל האוכלוסיה ועל 40% בחולים ללא תסמונת Gorlin Syndrome.

 

המשתנה היחיד שנקשר באופן בלתי-תלוי עם סיכון גבוה יותר להישנות היה BCC מתקדם-מקומית של הגפיים והגו (יחס סיכון של 2.77). ב-27 חולים (50%) בהם תועדה הישנות במהלך המעקב ניתן טיפול חוזר ב- Vismodegib, עם תגובה אובייקטיבית ב-23 חולים (שיעורי תגובה אובייקטיבית של 85%; שיעורי תגובה מלאה של 37% ושיעורי תגובה חלקית של 48%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תגובה ארוכת-טווח לאחר הפסקת טיפול ב- Vismodegib מופיעה לעיתים קרובות בחולים עם BCC מתקדם-מקומית. במרבית החולים החווים הישנות המחלה עדיין צפויה תגובה לחשיפה חוזרת לטיפול.

 

J Clin Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<