חדשות

חשיבות הופעת קוויטציה ריאתית במהלך טיפול ב-Apatinib (מתוך Transl Lung Cancer Res)

29/11/2019

 

התפתחות קוויטציה (Cavitation) ריאתית מופיעה לעיתים קרובות עם טיפול ב-Apatinib ועשויה להוות סמן פרוגנוסטי חשוב במקרים אלו, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Translational Lung Cancer Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים תחת טיפול אנטי-אנגיוגני מפתחים לעיתים קרובות קוויטציה בנגעים הריאתיים. המשמעות הקלינית של התפתחות קוויטציה ריאתית במהלך טיפול אנטי-אנגיוגני טרם נקבעה. כעת הם מדווחים על התוצאות הקליניות בחולים שפיתחו קוויטציה בגידול לאחר טיפול ב-Apatinib ובחנו את המנגנונים.

 

מדגם המחקר כלל 187 חולים (77 חולים עם סרטן ריאות ו-110 חולים עם אדנוקרצינומה של הקיבה) עם עדות להתקדמות או הישנות לאחר לפחות שני קווי טיפול, אשר קיבלו טיפול ב-Apatinib במינון של 250 מ"ג/יום בין 1 בפברואר, 2015 ועד 19 במאי, 2017. ההשפעה של התפתחות קוויטציה ריאתית על בקרה אזורית-מקומית, הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת נבחנה במסגרת המחקר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי התפתחות קוויטציה הייתה בעלת השפעה חיובית בחולים שקיבלו טיפול ב-Apatinib, בין אם מדובר היה בסרטן ריאות ראשוני או גרורתי. מניסויים בדגי זברה עלה כי Apatinib עיכב גדילת גידול ע"י דיכוי גדילת כלי דם ועיכוב פרוליפרציה של תאים. פרוליפרציה של תאים בהשראת שורות תאים H1299 הדגימה רגישות גבוהה יותר ל-Apatinib, בהשוואה לזו בהשראת שורת תאים SCG-7901. עם זאת, Apatinib הדגים סלקטיביות חלשה לסוג הגידול על עיכוב פרוליפרציית תאים בתנאי הגוף החי. תחת תנאי היפוקסיה, Apatinib אינו מעכב ביטוי חלבוני VEGFR ו-HIF-α בשתי שורות התאים; עם זאת, Apatinib הפחית משמעותית ביטוי Cyclin D1 ו-P53.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הממצאים מעידים כי בחולים תחת טיפול ב-Apatinib תתכן התפתחות קוויטציה ריאתית ולממצא זה עשויה להיות חשיבות פרוגנוסטית.

 

Transl Lung Cancer Res. 2019;8(4):500-512

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<