חדשות

המרכז הרפואי לגליל בנהריה מדווח על ניתוח ראשון מסוגו לשיחזור דרכי הלימפה

01/07/2020

הודעת המרכז הרפואי לגליל בנהריה

מדובר באחד הניתוחים הבודדים מסוגם בעולם, שנעשה במטופלת אשר סבלה מבצקת בפנים ולא יכלה עד אז ללעוס מזון ולחייך במשך ארבע שנים. המטופלת: "עכשיו אני מרגישה שיש לי תקווה"

במרכז הרפואי לגליל בנהריה התבצע ניתוח ראשון מסוגו במדינת ישראל ואחד הבודדים בעולם כולו, שנמשך שבע שעות, אשר במהלכו בוצע שיחזור של דרכי הלימפה בפניה של תושבת יקנעם בת 69, נטליה דורפמן, שסבלה מבצקת בפנים.


הבצקת נגרמה בעקבות ניתוח אונקולוגי שבוצע בפניה של המטופלת במרכז רפואי אחר. ניתוח אונקולוגי זה כלל כריתה חלקית של הלשון וכריתת בלוטות הלימפה באזור הצוואר, ולאחר מכן טיפולי קרינה לאזור הצוואר, שגרמו להחמרת ההצטלקות והבצקות.


לימפאדמה (בצקת לימפטית) הוא מצב בו נוזל לימפטי, שהינו שקוף ומכיל חלבונים רבים, מצטבר בחלל הבין-תאי באיברים שונים, וכתוצאה מכך נוצרת בצקת באזור שבו הוא מצטבר.
תפקיד המערכת הלימפטית בגוף הוא לנקז את המרווח הבין-תאי, תוך ניקוז הנוזל למערכת הוורידית בבית החזה בעזרת מערכת צינורות ובלוטות. בחלק מהמקרים, כפי שקרה אצל נטליה - שבלוטות הלימפה שלה נכרתו - דרכי הלימפה נקטעות ונחסמות, מה שגרם להתפתחות בצקת. נוסף על הבצקות היא סבלה מכאבים חזקים בפניה, מהגבלת תנועה בפנים ובצוואר, ומחוסר יכולת להזיז את הלשון בצורה חופשית, דבר שגרם לכך שבארבע השנים האחרונות לא היתה מסוגלת ללעוס מזון ולחייך.


במהלך הניתוח, שבוצע ע"י ד"ר אסי דרובוט, מנהל שירות הלימפאדמה וכירורגיית השד, וד"ר עמר שגיא מהיחידה לכירורגיה פלסטית וכוויות, שוחזרה המערכת הלימפטית ובוצעו מעקפים למערכת הוורידית, כדי להביא לניקוז מירבי ואופטימלי של הנוזלים.


כמו כן, בניתוח בוצע שיחרור "קונטרקטורה" של צלקת מגבילה ומכווצת בצוואר. מדובר בתופעה הגורמת לאובדן תנועה לאורך זמן, שנוצרה בשל הניתוח האונקולוגי וטיפולי הקרינה מהעבר.


למחרת הניתוח יכלה נטליה להזיז שוב את הלשון וחזרה ללעוס אוכל, לחייך ולהזיז את צווארה בצורה חופשית, וכעבור ימים ספורים שוחררה לביתה. "אני מרגישה שסוף סוף יש לי תקווה", היא סיפרה. "אמנם עדיין יש דרך ארוכה לפניי, אבל אני מרגישה הרבה יותר טוב ומבקשת להודות לד"ר דרובוט וד"ר שגיא על הטיפול המקצועי והמסור".


שני הרופאים המנתחים הסבירו, כי מדובר בניתוח נדיר ביותר, המצריך ציוד חדיש ומיומנות גבוהה, מכיוון שצינורות הלימפה הינם זעירים ביותר (כ-0.5-0.2 מילימטר).


המרכז הרפואי לגליל הוא בית החולים היחיד בצפון ואחד הבודדים במדינה, שמבצע ניתוחי לימפאדמה מורכבים מסוג זה. ד"ר דרובוט, המבצע את הניתוחים, עבר השתלמות בהירושמה, יפן, באחד ממרכזי הלימפאדמה המובילים בעולם, במהלכה למד שיטה ניתוחית חדשה בתחום זה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<