חדשות

מדד ALBI עדיף על MELD-Na בחיזוי התוצאות לאחר מגוון ניתוחים (מתוך JACS)

06/01/2021

 

מדד ALBI (Albumin-Bilirubin) מדויק יותר ממדד MELD-Na (Model for End Stage Liver Disease-Sodium) לחיזוי התוצאות בחולים לאחר ניתוח ריאתי, ניתוח אלקטיבי של המעי הגס והרקטום או האדרנל, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Surgeons.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות למעלה מ-258,000 משתתפים במאגר ACS-NSQIP לשנים 2015-2018 (גיל חציוני של 60 שנים, 50% נשים) שעברו ניתוח של הלב, ריאות, וושט, קיבה, כיס מרה, לבלב, טחול, תוספתן, מעי גס ורקטום, אדרנל, כליה, בקע, או אבי עורקים.

 

מבין המשתתפים במחקר, כמחצית (51%) סווגו עם מדד ALBI בדרגה 1; 42% סווגו עם מדד בדרגה 2; 6.8% סווגו עם מדד ALBI בדרגה 3. חציון מדד MELD-Na עמד על 7.50, כאשר ב-78% מהחולים תועד מדד נמוך מ-10.

 

שיעורי התמותה הכוללים לאחר 30 ימים עמדו על 2.7% ושיעורי התחלואה עמדו על 28.6%. עליה במדד ALBI לוותה בעליה משמעותית בסיכון לתמותה ותחלואה, עם סיכון גבוה פי 5 לתמותה (יחס סיכויים של 5.24) וסיכון גבוה כפליים לתחלואה (יחס סיכויים של 2.15) בחולים עם מדד ALBI של 2 נקודות. באלו עם מדד ALBI של 3 נקודות תועד סיכון גבוה פי 25 (יחס סיכויים של 25.6) לתמותה וסיכון גבוה פי 6 לתחלואה (יחס סיכויים של 6.12).

 

בהשוואה למדד MELD-Na, מדד ALBI ניבא טוב יותר את התוצאות לאחר ניתוח ריאות, ניתוח אלקטיבי של מעי גס ורקטום וניתוח אדרנל.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מדד ALBI הינו מנבא מצוין של הסיכון לתמותה לאחר 30 ימים מניתוח מג'ורי שאינו כולל את הכבד ומהווה מנבא טוב גם של התחלואה. יתרה מזאת, מדד ALBI טוב לפחות כמו מדד MELD-Na, אם לא עדיף עליו, בחיזוי התמותה והתחלואה לאחר ניתוח שאינו מערב את הכבד, בפרט ניתוחי כריתת ריאה, כריתה אלקטיבית של המעי הגס וכריתת אדרנל.

 

מדד MELD-Na לא היה עדיף באופן מובהק סטטיסטית על מדד ALBI באף אחת מהפרוצדורות שנבחנה במחקר, אם כי היה כמעט מדויק יותר בחיזוי התמותה במקרים של ניתוח פתוח לתיקון מפרצת אבי העורקים.

 

Journal of the American College of Surgeons, online December 17, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<