חדשות

תוצאות מבטיחות ל-Tisagenlecleucel בטיפול במבוגרים עם DLBCL חוזר או עמיד לטיפול (N Engl J Med)

08/01/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר בינלאומי להערכת טיפול CAR T-cell (chimeric antigen receptor) במבוגרים עם DLBCL (Diffuse Large B Cell Lymphoma) עמיד או חוזר, מהן עולים שיעורים גבוהים של תגובה ממושכת לטיפול ב- Tisagenlecleucel.

 

החוקרים השלימו מחקר בינלאומי, בשלב 2, להערכת Tisagenlecleucel במבוגרים עם DLBCL חוזר או עמיד לטיפול, אשר לא היו מועמדים מתאימים להשתלת מח עצם עצמית, או שמחלתם התקדמה לאחר השתלה זו. התוצא העיקרי היה שיעורי התגוהב הכוללים הטובים ביותר (כלומר, אחוז החולים עם תגובה חלקית או מלאה).

 

מדגם המחקר כלל 93 חולים שקיבלו עירוי ונכללו בניתוח הנתונים להערכת יעילות הטיפול. חציון הזמן מהעירוי עד לבחינת הנתונים עמד על 14 חודשים (טווח 0.1-26 חודשים). שיעורי התגובה הכוללת הטובה ביותר עמדו על 52%; ב-40% מהחולים תועדה תגובה מלאה וב-12% תועדה תגובה חלקית. שיעורי התגובה היו עקביים בתתי-קבוצות בעלות פרוגנוזה שונה.

 

החוקרים מדווחים כי שנה לאחר התגובה הראשונית, שיעורי ההישרדות ללא-התלקחות נעו סביב 65% (79% בחולים עם תגובה מלאה).

 

תופעות הלוואי המעניינות ונפוצות, בדרגה 3 או 4, כללו תסמונת שחרור ציטוקינים (20%), אירועים נוירולוגיים (12%), ציטופניה שנמשכה למעלה מ-28 ימים (32%), זיהומים (20%) וחום נויטרופני (14%). שלושה חולים הלכו לעולמם עקב התקדמות המחלה בתוך 30 ימים ממתן העירוי. לא יוחסו מקרי תמותה ל- Tisagenlecleucel, תסמונת שחרור ציטוקינים או בצקת מוחית.

 

החוקרים מדווחים כי לא זוהו הבדלים בין קבוצות התגובה לטיפול בביטוי CD19 או חלבונים הקשורים לבקרה חיסונית.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מצביעים על שיעור גבוה של תגובה ממושכת עם טיפול ב- Tisagenlecleucel במבוגרים עם לימפומה חוזרת או עמידה לטיפול, מסוג DLBCL.

 

N Engl J Med 2019; 380:45-56

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני