חדשות

ה- FDA העניק אישור מזורז ל- Polivy עבור חולים עם לימפומה אגרסיבית שטופלה בעבר (הודעת רוש)

24/06/2019

הודעת רוש

 

·         תרופה ממוקדת מטרה חדשה הדגימה שיפור בתוצאות הקליניות בחולים עם לימפומה מפושטת, נשנית או עמידה של תאי B גדולים, זאת בהשוואה לטיפול הנמצא בשימוש נרחב.

 

·         Polivy הינו תצמיד נוגדן - תרופה הראשון מסוגו, אשר מכוון באופן ספציפי נגד CD79b, חלבון המתבטא במרבית תאי ה- B 

  • זו ההתוויה התשיעית המוגדרת כטיפול פורץ דרך מתוך הפורטפוליו של תרופות המטולוגיות של חברת  Roche המקבלת את אישור FDA

חברת רוש הודיעה כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) העניק אישור מזורז ל- Polivy™ (polatuzumab vedotin-piiq), בשילוב עם bendamustine ו- Rituxan® (rituximab) (BR) לטיפול במבוגרים עם לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL) נשנית או עמידה (R/R), אשר קיבלו לפחות שני טיפולים קודמים. אישור מזורז להתוויה זו ניתן בהסתמך על שיעורי התגובה המלאה, אשר נצפו בניסוי קליני אקראי מבוקר. תכנית האישור המזורז של ה- FDA מאפשרת אישור מותנה של תרופה הנותנת מענה לצורך בטיפול במחלה חמורה שנותרה ללא מענה. המשך האישור להתוויה זו עשוי להיות מותנה בווידוא ובתיאור התועלת הקלינית במסגרת ניסוי קליני מאשר.

"למרות ההתקדמות המשמעותית שחלה בטיפול בלימפומה מפושטת של תאי B גדולים, אפשרויות הטיפול הן מוגבלות ביותר כאשר המחלה עמידה לסוגי טיפול מרובים או כאשר היא נשנית לאחר משטרי טיפול מרובים, "כך לדברי ד"ר סנדרה הורנינג, מנהלת רפואית ראשית וראש פיתוח מוצר גלובלי בחברת Roche. "האישור שניתן היום לשילוב זה של Polivy יעניק טיפול חדשני הזמין באופן מיידי ונותן מענה לצורך רב עבור אנשים החולים במחלה אגרסיבית זו." 

האישור המזורז של Polivy היה מבוסס על התוצאות ממחקר פאזה Ib/II GO29365. זהו ניסוי קליני אקראי מרכזי, הראשון והיחיד אשר הראה שיעורי תגובה גבוהים יותר בהשוואה ל- BR, משטר טיפול הנמצא בשימוש נרחב, בחולי  R/R DLBCL אשר לא התאימו להשתלת תאי גזע המטופויאטיים.

תוצאות המחקר הראו כי 40% מהחולים שטופלו ב- Polivy בשילוב  BRהשיגו תגובה מלאה (n=16/40; 95% CI: 25-57); משמעות הדבר היא כי לא התגלה סרטן במועד ההערכה, בהשוואה ל- 18% בקרב מטופלי BR בלבד (n=7/40; 95% CI: 7-33). שיעורי התגובה המלאה הוערכו על ידי ועדת סקירה בלתי תלויה.

כמו כן, המחקר הראה כי 45% מהחולים שטופלו ב- Polivy בשילוב BR  השיגו תגובה אובייקטיבית בתום הטיפול (n=18/40; 95% CI: 29-62), בהשוואה ל- 18%בקרב מטופלי BR בלבד (n=7/40; 95% CI: 7-33). מתוך החולים שטופלו ב- Polivy בשילוב  BRאשר השיגו תגובה מלאה או חלקית, 64% (n=16/25)  הדגימו משך תגובה (DOR) של לפחות 6 חודשים, בהשוואה ל- 30% (n=3/10) מהחולים שטופלו ב- BR בלבד. בנוסף, 48% (n=12/25) מתוך החולים שטופלו ב- Polivy בשילוב  BR השיגו DOR בסך שנה 1, בהשוואה ל- 20% (n=2/10) מהחולים שטופלו ב- BR בלבד. תגובות הלוואי שהתרחשו ב- 20% מהמטופלים לפחות, ובשכיחות גבוהה יותר לפחות ב- 5% בחולים המטופלים ב- Polivy בשילוב  BRבהשוואה ל- BR בלבד כללו ספירה נמוכה של תאי דם לבנים, רמות טסיות נמוכות, ספירה נמוכה של תאי דם אדומים, חוסר תחושה, עקצוץ או כאב בכפות הידיים ובכפות הרגליים, שלשול, חום, תיאבון ירוד ודלקת ריאות.  

ה- FDA האמריקאי העניק סקירה מועדפת לבקשת רישיון תכשיר ביולוגי עבור Polivy בפברואר 2019. מעמד של סקירה מועדפת מוענק לתרופות הנחשבות על ידי ה- FDA כבעלות פוטנציאל להעניק שיפורים משמעותיים בבטיחות וביעילות הטיפול במחלה חמורה, ובמניעה או באבחון של מחלה חמורה. בנוסף, ל- Polivy הוענק מעמד של טיפול פורץ דרך על ידי ה- FDA ומעמד של PRIME (תרופות מועדפות) על ידי רשות התרופות האירופאית לטיפול בחולי R/R DLBCL ב- 2017. מעמד של טיפול פורץ דרך מוענק במטרה להאיץ את תהליכי הפיתוח והסקירה של תרופות המיועדות לטיפול במחלה חמורה, כאשר קיימות ראיות ראשוניות המעידות על כך כי הן מדגימות שיפור מהותי לעומת הטיפולים הקיימים.     

 

אודות מחקר GO29365

GO29365 הוא מחקר פאזה Ib/II כלל-עולמי, אקראי, המעריך את הבטיחות, היעילות, הסבילות והפעילות של Polivy (polatuzumab vedotin-piiq) בשילוב עם bendamustine ו- Rituxan (rituximab) (BR) או Gazyva (obinutuzumab) בלימפומה פוליקולרית או בלימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL) נשנית או עמידה (R/R). מטופלים מתאימים היו מטופלים שלא היו מועמדים להשתלת תאי גזע המטופויאטיים במועד הכניסה למחקר. חלק פאזה II של המחקר כלל שיבוץ אקראי של 80 מטופלים לאחר טיפול אינטנסיבי ב- R/R DLBCL לקבלת BR, או BR בשילוב עם Polivy למשך פרק זמן קבוע של 6 מחזורים בני 21 יום. המטופלים שגויסו למחקר קיבלו שני טיפולים קודמים (חציון) (טווח של 1 – 7 טיפולים קודמים בזרוע Polivy וטווח של 1 – 5 טיפולים קודמים בזרוע BR בלבד). מדד התוצאה העיקרי היה תגובה מלאה (CR) בתום המחקר, כפי שנמדדה על ידי טומוגרפיה באמצעות פליטת פוזיטרונים (PET) והוערכה על ידי ודעת סקירה בלתי תלויה (IRC). מדדי תוצאה משניים כללו שיעור תגובה כללית (ORR; CR ותגובה חלקית) על פי הערכת החוקר ו- ORR עבור התגובה הטובה ביותר בתום הטיפול על פי הערכת החוקר ו- IRC. מדדי תוצאה מחקריים כללו משך התגובה (DOR), הישרדות ללא התקדמות מחלה, הישרדות ללא אירועים והישרדות כללית. 

 

אודות Polivy (polatuzumab vedotin-piiq)
Polivy הוא תצמיד נוגדן תרופתי נגד CD79b (antibody-drug conjugate - ADC). החלבון CD79b מתבטא באופן ספציפי במרבית תאי ה- B (תא חיסוני המעורב בסוגים מסוימים של לימפומה שאינה מחלת הודג'קין (NHL), דבר ההופך אותו למטרה מבטיחה לפיתוח טיפולים חדשים. 1,2 Polivy נקשר אל CD79b והורס תאי B אלה באמצעות העברת תכשיר אנטי-סרטני; קיימת סברה כי גישת טיפול זו ממזערת את ההשפעות על התאים התקינים. 3,4  Polivy פותח על ידי חברת Roche תוך שימוש בטכנולוגיית ADC מאת Seattle Genetics ונחקר כעת בטיפול במספר סוגי NHL.  


אודות לימפומה מפושטת של תאי B גדולים
לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL) היא הצורה השכיחה ביותר של לימפומה שאינה מחלת הודג'קין (NHL), המייצגת כאחד מתוך 3 מקרים של NHL. 5 DLBCL מהווה סוג אגרסיבי (מתאפיין בצמיחה מהירה) של NHL, אשר בדרך כלל מגיב לטיפול קו ראשון. 6 עם זאת, כ- 40% מהחולים יסבלו מהישנות, ובמועד זה האפשרויות לטיפול הצלה הן מוגבלות ומשך ההישרדות הוא קצר. 1,4 על פי ההשערה, כ- 150,000 בני אדם ברחבי העולם מאובחנים כחולי DLBCL מדי שנה. 7

 

אודות חברת Roche בהמטולוגיה

במשך למעלה מ- 20 שנה, חברת Roche מפתחת תרופות עבור חולים עם מחלות דם ממאירות ושאינן ממאירות; אנו בעלי ניסיון וידע עמוקים בתחום טיפולי זה. כיום אנו משקיעים יותר מתמיד במאמצנו להעניק אפשרויות טיפול חדשניות לחולים הסובלים מטווח רחב של מחלות המטולוגיות. התרופות המאושרות שלנו כוללות MabThera®/Rituxan® (rituximab), Gazyva®/Gazyvaro® (obinutuzumab), Polivy™ (polatuzumab vedotin-piiq), Venclexta®/Venclyxto® (venetoclax) בשיתוף פעולה עם חברת AbbVie, ו- Hemlibra (emicizumab). מאגר תרופות המחקר ההמטולוגיות שלנו כולל idasanutlin, מולקולה קטנה המעכבת את האינטראקציה של MDM2 עם p53; נוגדנים דו-ספציפיים המכוונים נגד CD20 ו- CD3 כאחד הנקשרים לתאי T, ו-

 Tecentriq® (atezolizumab), נוגדן מונוקלונלי המיועד להיקשר ל- PD-L1. כמו כן, ההתמחות המדעית שלנו, בשילוב עם רוחב הפורטפוליו ומאגר תרופות המחקר, מעניקה הזדמנות ייחודית לפיתוח משטרי טיפול משולבים המיועדים להשיג שיפור נוסף בחיי המטופלים. 

 

סימוכין

 

 [1] Dornan D, et al. Therapeutic potential of an anti-CD79b antibody-drug conjugate, anti-CD79b-vc-MMAE, for the treatment of non-Hodgkin lymphoma. Blood 2009; 114:2721–2729.

 [2] Pfeifer M, et al. Anti-CD22 and anti-CD79B antibody drug conjugates are active in different molecular diffuse large B-cell lymphoma subtypes. Leukemia 2015;

29:1578-1586.

 [3] Ducry L, Stump B. Antibody-drug conjugates: linking cytotoxic payloads to monoclonal antibodies. Bioconjug Chem. 2010; 21:5 - 13

[4] ADC Review. What are antibody-drug conjugates? [Internet; cited June 2019]. Available from: https://adcreview.com/adc-university/adcs-101/antibody-drug-conjugates-adcs/.

 [5] Lyon, France. World Health Organization Classification of Tumors of Haematopoietic and Lymphoid Tissues. IARC Press; 2008.

 [6] Maurer, JM et al. Event-free survival at 24 months is a robust end point for disease-related outcome in diffuse large B-cell lymphoma treated with immunochemotherapy. J Clin Oncol 2014; 32:1066-73.

[7] Numbers derived from GLOBOCAN 2018: Estimated cancer incidence, mortality and prevalence worldwide in 2018. [Internet; cited June 2019]. Available from: http://globocan.iarc.fr.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<