חדשות

מתן Idarucizumab מביא להסגת השפעת Dabigatran ללא תלות בתפקוד כלייתי (J Am Coll Cardiol)

03/10/2019

 

טיפול ב- Idarucizumab(פרקסביינד) הביא להסגת ההשפעה נוגדת הקרישה של Dabigatran (פרדקסה) בלמעלה מ-98% מהחולים עם דימום מסכן-חיים, או חולים הנדרשים לפרוצדורה דחופה, ללא תלות בתפקוד הכלייתי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את היקף ההשפעה והתוצאות של Idarucizumab על-פי התפקוד הכלייתי בחולים אשר טופלו ב-Dabigatran. מחקר RE-VERSE AD (Reversal of Effects of Idarucizumab in Patients on Active Dabigatran) כלל 503 חולים.

 

בהשוואה לחולים עם תפקוד כלייתי תקין, אלו עם ליקוי בתפקוד הכלייתי היו מבוגרים יותר, עם מדד מסת גוף נמוך יותר, עם מספר רב יותר של תחלואות נלוות, מדדי CHADS2 גבוהים יותר ורמות Dabigatran בדם שהיו גבוהות יותר למרות שכיחות גבוהה יותר של משטרי טיפול במינון נמוך של Dabigatran.

 

ללא תלות בתפקוד הכלייתי, חציון הסגת ההשפעה של Dabigatran, כפי שנקבע לפי מיהול זמן תרומבין עמד על 100% בתוך 4 שעות ממתן Idarucizumab ולמעלה מ-98% מהחולים השיגו זאת עם רמות לא-מדידות של Dabigatran חופשי. לאחר 12 או 24 שעות, ב-56% מהחולים עם ליקוי כלייתי חמור, 29.1% מאלו עם ליקוי כלייתי בינוני ו-9.2% מאלו עם ליקוי כלייתי קל, תועדו רמות Dabigatran של מעל 20 ננוגרם/מ"ל, זאת בהשוואה ל-8.3% מהחולים עם תפקוד כלייתי תקין בתחילת המחקר.

 

מרווח הזמן עד להפסקת הדימום ושיעור החולים עם המוסטאזיס תקין עם הפרוצדורות היו דומים ללא תלות בתפקוד הכלייתי, אך בחולים עם ליקוי כלייתי חמור יותר תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר לאחר 30 ימים ולאחר 90 ימים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי Idarucizumab הביא לנסיגה מלאה של פעילות Dabigatran בלמעלה מ-98% מהחולים, ללא תלות בתפקוד הכלייתי. למרות שעליה חוזרת ברמות Dabigatran בדם בתוך 12-24 שעות נפוצה יותר בחולים עם תפקוד כלייתי תקין, מרווח הזמן עד להפסקת הדימום והיקף ההמוסטאזיס במהלך הפרוצדורה היו דומים.

 

J Am Coll Cardiol. 2019;74:1760-1768

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<