חדשות

טיפול ב-CAR T-Cell עשוי לשפר את איכות החיים של ילדים עם ALL (מתוך Lancet Oncology)

15/10/2019

 

טיפול CAR (Chimeric Antigen Receptor) T-Cell הוביל לשיפור מהיר באיכות החיים בילדים ומבוגרים צעירים עם לויקמיה אקוטית חוזרת או עמידה לטיפול, כך עולה מניתוח תוצאות לפי דיווח המטופלים ממחקר ELIANA.

 

מחקר ELIANA היה מחקר בשלב 2, שנערך ב-25 בתי חולים ברחבי אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן, נורבגיה, ספרד וארצות הברית. המחקר כלל חולים עם ALL משורת תאי B, כולם אובחנו לפני גיל 21 שנים, עם עדות להישנות המחלה במח העצם בפעם השניה, או יותר מכך. בכל החולים תועדה עמידות לטיפול כימותרפי והישנות המחלה לאחר השתלת מח עצם אלוגנאית, או שלא היו מועמדים להשתלת מח עצם. המשתתפים במחקר קיבלו מנה תוך-ורידי יחידה של תאי T.

 

התוצא העיקרי, עליו דווח בעבר, היה שיעור החולים שהשיגו הפוגה. תוצא משני שהוגדר מראש, עליו מדווחים כעת החוקרים, היה איכות החיים לפי דיווח החולים כפי שנקבע לפי סולם PedsQL (Pediatric Quality of Life Inventory) ושאלון EQ-5D (European Quality of Life-5 Dimensions). החולים השלימו את השאלונים בתחילת המחקר, לאחר 28 ימים וכן 3, 6, 9 ו-12 חודשים לאחר הטיפול.

 

בתקופה שבין אפריל 2015 ועד אפריל 2017, 107 חולים השלימו בדיקות סקר, 92 נכללו במחקר ו-75 קיבלו Tisagenlecleucel. 58 חולים בגילאי 8-23 שנים נכללו בניתוח הנתונים להערכת איכות החיים.

 

בתחילת המחקר, 50 חולים (86%) השלימו את שאלון PedsQL ו-48 ילדים (83%) השלימו את מדד VAS (Visual Analog Scale) בשאלון EQ-5D.  שיפור במדדי איכות החיים לפי דיווח המטופלים תועדו בכל המדדים לאחר שלושה חודשים ממתן הטיפול (שינוי ממוצע של 13.3 מתחילת המחקר עד לאחר שלושה חודשים במדד PedsQL ושינוי ממוצע של 16.8 במדד VAS לפי שאלון EQ-5D).

 

החוקרים מדווחים כי ב-30 מבין 37 חולים (81%) תועד הבדל בעל חשיבות קלינית מינימאלית במדד PedsQL לאחר שלושה חודשים וב-24 מבין 36 חולים (67%) תועד הבדל דומה במדד VAS לפי שאלון EQ-5D.

 

ממצאי המחקר מצביעים על פרופיל סיכון-תועלת חיובי לטיפול ב-Tisagenlecleucel בילדים ומבוגרים צעירים עם ALL חוזר או עמיד לטיפול.

 

Lancet Oncology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<