חדשות

הערכת היקף הדיונים בין רופאי משפחה ומטופלים בנושא עודף-משקל והשמנה (Clin Obes)

09/12/2019

 

חולים הסובלים מעודף-משקל או השמנה לעיתים רחוקות דנים עם רופא המשפחה שלהם בנושא וכאשר כבר נערכים דיונים מסוג זה, אלו לרוב מתוארים כחוויות שליליות, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית להערכת הנושא מנקודת המבט של המטופלים.

 

במסגרת הסקירה, אשר תוצאותיה פורסמו בכתב העת Clinical Obesity, החוקרים כללו 21 מחקרים איכותיים שכללו חולים עם עודף-משקל או השמנת-יתר, אשר פנו לרופא המטפל בנושא ותיעדו את תגובתם להתייעצות.

 

כאשר סוגיית המשקל לא עלתה לדיון בין המטופל והרופא, חלק מהחולים העידו כי הם חשו כי שתיקתו של הרופא רמזה כי לא היה שווה לבזבז את הזמן באותו מקרה, או כי עודף-משקל או השמנה אינם מהווים סוגיה בריאותית חמורה.  אחרים ראו זאת ככישלון של הרופא להזהיר את המטופלים מפני סיבוכים רפואיים עתידיים הקשורים למשקל עודף.

 

מצד שני, היו גישות מעורבות ואי-ודאות בכל הנוגע לאדם האחראי להעלות את נושא המשקל במהלך הביקור הרפואי.

 

חלק מהמשיבים סברו כי הרופא צריך לבקש רשות לדון עימם בנושא המשקל לפני התחלת דיון בנושא, זאת למרות שחלק מהמשתתפים העידו כי היו רוצים שהרופא שלהם יפתח את הדיון בנושא, לפחות באופן חלקי מאחר וחשו אשמה משנית לעודף המשקל שלהם.

 

כאשר נושא המשקל עלה לדיון, מרבית המטופלים הגיבו באופן שלילי לתיאור הרופא את המטופל כשמן. למעשה, כאשר הרופא תיאר את המטופל כשמן, הדבר הוביל בחלק מהמקרים להפחתת המוטיבציה של המטופלים לרדת במשקל לאור תחושת חוסר תקווה. במקרים רבים, אפילו טון הדיבור והאופן בו הועלה לדיון נושא המשקל ע"י הרופא הוביל ליצירת תחושות שליליות, דבר אשר גם כן פגע במוטיבציה לרדת במשקל.

 

נושא חוזר שעלה לאורך המחקרים נגע לכך שרופאים לעיתים קרובות הניחו כי אדם בעל עודף-משקל ככל הנראה הקפיד על תזונה לא-בריאה והנחות אלו שיקפו תפיסה נפוצה לפיה אלו בעלי עודף-משקל אוכלים הרבה מזון ג'אנק ואינם פעילים גופנית.

 

רופאים לעיתים קרובות הציעו עצות בנושא ירידה במשקל אשר בעיניי המטופלים היו בנאליות, רמז לכך שהמטופל לא ניסה לדאוג לעצמו או היה טיפש מדי בכדי להבין את חשיבות הנושא.

 

מטופלים רבים דיווחו גם כי הם ביקרו את הרופא עם תסמינים אשר ייתכן וקשורים לעודף המשקל או ההשמנה, אך כי הרופא הניח מיד כי התסמינים היו קשורים למשקל, ללא השלמת אנמנזה או בדיקה גופנית. צעד זה הותיר את החולים חרדים כי ייתכן וישנה סיבה חמורה יותר לתסמיניהם, אשר לא זוהתה במהלך הביקור הרפואי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי דיונים בנושא לירידה במשקל צפויים להיות מוצלחים יותר כאשר כוללים רופא מהימן, המשקיע מזמנו לשתף באפשרויות הקיימות להפחתת משקל ומציג את הדברים באופן לא-שיפוטי.

 

Clin Obes. 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<