חדשות

תוצאות מאכזבות לטיפול ב-Nivolumab בחולים עם לימפומה היקפית של תאי T (מתוך כנס ה-ASH)

12/12/2019

 

מתוצאות מחקר להערכת טיפול ב- Nivolumab(אופדיבו) בחולים עם לימפומה היקפית של תאי T חוזרת או עמידה לטיפול עולה כי זו אינה אפשרות טיפול טובה באוכלוסיה זו, לאחר שהמחקר הופסק בשלב מוקדם בשל עדות להתקדמות המחלה תחת הטיפול.

 

מניתוח ביניים של נתונים אודות 12 חולים עם לימפומה היקפית של תאי T אשר קיבלו טיפול מונותרפי ב- Nivolumab עולה כי שיעורי התגובה הכוללים עמדו על 33%, כולל שני מקרים של תגובה מלאה ו-2 מקרים של תגובה חלקית לטיפול. עם זאת, התגובות לטיפול היו קצרות, כאשר בחולה אחד תועדה התקדמות-יתר של המחלה – התקדמות דרמטית בתוך מחזור טיפול אחד – בעוד שבשני חולים אחרים נרשמה התקדמות מחלה בתוך שני מחזורי טיפול ב- Nivolumab. בעקבות אירועים אלו הוחלט על הפסקה מוקדמת של המחקר.

 

החוקרים תכננו במקור לכלול 29 חולים במחקר בשלב 2 עם Nivolumab במתן 240 מ"ג כל שבועיים, למשך שמונה מחזורי טיפול, לאחר מכן מתן Nivolumab במינון 480 מ"ג כל ארבעה שבועות, עד התקדמות המחלה או רעילות בלתי-נסבלת.

 

מדגם המחקר כלל חולים עם הוכחה בביופסיה ללימפומה היקפית של תאי T שהייתה עמידה או חוזרת, עדות למחלה מדידה של לפחות 1.5 ס"מ בבדיקת הדמיה וטיפול כימו-אימונותרפי סיסטמי קודם ו/או השתלה אוטולוגית של מח עצם.

 

ניתוח הביניים כלל מידע אודות 12 חולים שקיבלו לפחות מנה אחת של Nivolumab. כל החולים אובחנו עם מחלה בשלב III/IV לפי סיווג Ann Arbor וב-11 חולים הייתה עדות למעורבות מחוץ לקשריות לימפה.

 

כאמור, תועדו 4 מקרי תגובה ב-12 החולים. חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות בכלל מדגם המחקר עמד על 2.7 חודשים, כאשר חציון ההישרדות הכוללת המשוער עמד על 6.7 חודשים.  החוקרים מדווחים כי משך התגובה לטיפול היה קצר מאוד, פחות מחודשיים.

 

רעילות לא-המטולוגית תועדה ב-5 מבין 12 חולים (42%) ואירועים חריגים המטולוגיים תועדו ב-3 חולים (25%). כל החולים כעת אין נוטלים את הטיפול, 10 בשל התקדמות מחלה, חולה אחד בשל דלקת לבלב חדה וחולה אחד בשל התקדמות נרחבת של המחלה תחת הטיפול.

 

החוקרים מאמינים כי באוכלוסיית חולים זו תהיה חשיבות לטיפולים משולבים, כאשר מעכבי בקרה חיסונית לבדם אינם צפויים להביא לתוצאות משמעותיות במקרים אלו.

 

מתוך כנס ה-ASH

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<