חדשות

חולים עם טרשת נפוצה אינם בסיכון מוגבר לסרטן מעי גס ורקטום או סרטן שד (Neurology)

27/11/2020

 

היארעות ממאירויות שד וממאירויות מעי גס ורקטום אינה גבוהה יותר בחולים עם טרשת נפוצה, אם כי באוכלוסיית חולים זו קיימת היארעות גבוהה יותר של מספר מחלות ממאירות אחרות, כולל סרטן שלפוחית שתן, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Neurology.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע אם הסיכון לממאירות שונה בין חולים עם טרשת נפוצה, בהשוואה לאלו באוכלוסיה הכללית. לצורך כך, החוקרים חישבו את שיעורי ההיארעות ואת שיעורי התמותה על-רקע ממאירות בקרב חולים עם טרשת נפוצה וביקורות תואמות.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שהתבסס על נתונים ממניטובה ואונטריו בקנדה. הם התאימו לכל חולה טרשת נפוצה חמישה ביקורות ללא טרשת נפוצה ובחנו את שיעורי היארעות סרטן שד, סרטן מעי גס ורקטום ו-13 ממאירויות אחרות.

 

מדגם המחקר כלל 53,984 חולים עם טרשת נפוצה ו-266,920 ביקורות. מניתוח רב-משתני עלה כי אין הבדל בין הקבוצות בסיכון לסרטן שד (יחס סיכון של 0.92, רווח בר-סמך 95% של 0.78-1.09), או בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום (יחס סיכון של 0.83, רווח בר-סמך 95% של 0.64-1.07). שיעורי התמותה עקב סרטן שד וסרטן מעי גס ורקטום לא היו שונים משמעותית בין המדגמים.

 

החוקרים מדווחים כי שיעורי היארעות סרטן שלפוחית שתן ושיעורי התמותה היו גבוהים יותר בקרב חולים עם טרשת נפוצה. עוד עולה מהנתונים כי למרות ששיעורי היארעות סרטן ערמונית, רחם ומערכת עצבים מרכזית היו שונים בין חולים עם טרשת נפוצה ובין הביקורות, לא תועדו הבדלים בשיעורי התמותה.

 

לסיכום, היארעות ממאירויות שד וממאירויות מעי גס ורקטום לא הייתה שונה משמעותית בין חולים עם ובלי טרשת נפוצה; עם זאת, היארעות סרטן שלפוחיתן שתן הייתה גבוהה יותר בחולים עם טרשת נפוצה.

 

Neurology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<