חדשות

חולים עם אנמיה חרמשית בסיכון מוגבר לסיבוכים על-רקע COVID-19 (מתוך כנס ה-ASH)

07/12/2020

 

חולים עם אנמיה חרמשית עשויים להיות בסיכון מגבר לחלק מהסיבוכים של COVID-19 ותמותה משנית לזיהום הנגיפי, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Hematology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מרשומות רפואיות ממוחשבות אודות שלוש אוכלוסיות: 214 חולים עם COVID-19 ו-SCD (Sickle Cell Disease), 260 חולים עם COVID-19 ונשאות של אנמיה חרמשית ו-29,992 חולים ממוצא אפריקאי-אמריקאי עם COVID-19, ללא SCD או נשאות של אנמיה חרמשית.

 

חולים עם COVID-19 ו-SCD היו צעירים יותר משמעותית, עם שיעור גבוה יותר של אסתמה, סוכרת מסוג 1 ומחלת כבד קודמת, בהשוואה לאלו ללא SCD או נשאות אנמיה חרמשית. כמו כן, חולים עם COVID-19 ונשאות אנמיה חרמשית היו צעירים יותר משמעותית, עם שכיחות גבוהה יותר של נשים, עודף-משקל/השמנת-יתר ואסתמה או סוכרת מסוג 1, בהשוואה לשחורים ללא SCD או נשאות אנמיה חרמשית.

 

החוקרים מדווחים כי מבין החולים עם COVID-19 עם SCD, קרוב למחצית נדרשו לאשפוז, 43% סבלו מכאב ו-31% פיתחו דלקת ריאות. בקרב חולים שחורים ללא SCD או נשאות אנמיה חרמשית, 23% נדרשו לאשפוז, 13% סבלו מכאב ו-20% פיתחו דלקת ריאות.

 

החוקרים מצאו כי הסיכון לאשפוז בקרב חולים עם SCD או נשאות אנמיה חרמשית ו-COVID-19 היה גבוה פי 2.6, בהשוואה לשיעור שתועד בשחורים ללא SCD, כמו גם הסיכון לאבחנה עם דלקת ריאות בחולים עם SCD או נשאות אנמיה חרמשית ו-COVID-19, בהשוואה לשחורים ללא SCD. בדומה, הסיכון להופעת כאב היה גבוה פי 2.8 באלו עם בקרב חולים עם SCD או נשאות אנמיה חרמשית ו-COVID-19 בהשוואה לשחורים ללא SCD או נשאות אנמיה חרמשית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם אנמיה חרמשית תועד סיכון מוגבר לאשפוזים, כאב ודלקת ריאות בתוך שבועיים מאבחנת COVID-19, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. עם זאת, לא תועדו הבדלים משמעותיים בשיעורי התמותה בין חולים עם אנמיה חרמשית, בהשוואה לשחורים ללא אנמיה חרמשית.

 

מתוך כנס ה-ASH

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<