חדשות

מומחים מבהירים כי יש לצפות למוטאציות נוספות של נגיף הקורונה והתאמות בחיסונים (מתוך אתר Medscape)

26/12/2020

 

לאחר שדווח על מוטאציה חדשה של נגיף הקורונה, העשויה להיות מדבקת יותר, מספר מדענים מסבירים כי החיסונים הנוכחיים צפויים להגן מפני הווריאנט החדש וכי יצרני החיסונים עורכים בדיקות בכדי לאשר זאת. עם זאת, ככל שחלק גדולה מהאוכלוסייה ברחבי העולם מפתח חסינות כנגד הנגיף, בין אם בשל הדבקה או בשל קבלת החיסון, הנגיף צפוי לפתח יכולת להתחמק מהחסינות וייתכן כי יידרשו שינויים בחיסונים.

 

מחקרים יענו על השאלה אם החיסונים הנוכחיים עדיין יעילים מאוד כנגד הוריאנטים החדשים המדווחים. מומחים אחרים הזהירו בימים האחרונים כי להערכתם המוטאציה החדשה אינה שונה דיו בכדי להביא לכך שהחיסון כנגד הנגיף לא יהיה יעיל.

 

המוטאציה החדשה של נגיף הקורונה זוהתה בבריטניה וכונתה B. 1.1.7 ובה מספר רב של שינויים גנטיים, בפרט בחלבון ה-Spike של הנגיף. החוקרים זיהו שלוש מוטאציות עם השפעות ביולוגיות אפשריות: N501Y, הכוללת שינוי של חומצת אמינו באזור קישור לקולטן בחלבון ה-Spike; מחיקת שתי חומצות אמינו בחלבון ה-Spike באתרים 69-70; ושינוי בחומצת אמינו נוספת, P681H.

 

נראה כי הווריאנט מתפשט במהירות ברחבי בריטניה ותופעה דומה תוארה בדרום אפריקה, שם וריאנט גנטי שונה עם מוטאציית N501Y מתפשט במהירות.

 

יש עדויות לפיהן העומס הנגיפי גדול יותר בחולים שנדבקו במוטאציה החדשה של הנגיף, ממצא העשוי לספק הסבר לעליה המהירה בהיקף מקרי ההדבקה בנגיף החדש.

 

המומחים צופים כי בעתיד, נגיף SARS-CoV-2 יתפתח באופן ישיר יותר לאחר שיותר ויותר אנשים יהיו מחוסנים בעקבות הדבקה בנגיף או קבלת החיסון ויהיה קשה יותר לנגיף למצוא מאחסן רגיש וסביר להניח כי ההתפרצויות יהיו יותר עונתיות.

 

במידה ובעתיד יידרשו עדכונים לחיסונים הזמינים, ניתן יהיה לעשות זאת בדומה לנעשה עם חיסונים כנגד שפעת. השיניים הראשונים ככל הנראה יידרשו מחקרים אימונוגניים, אך שינויים לאחר מכן ככל הנראה לא יידרשו השלמת מחקרים נוספים.

 

בחברת מודרנה ובחברת פייזר, שתי החברות אשר ייצרו חיסונים מבוססי רנ"א שליח כנגד נגיף הקורונה, אשר אושרו לשימוש ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי, מאמינים כי החיסונים יהיו יעילים כנגד המוטאציה החדשה.

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לראיון שקיימנו בנושא עם ד"ר ענת וידר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<