חדשות

לקראת הסגר המשך עליה בהדבקה ובתחלואה עם ממוצע שבועי של 3710 ליום ומקדם הדבקה של 1.26 מול המשך עליה מרשימה בקצב ההתחסנות עם 268 אלף מתחסנים עד כה

27/12/2020

מאת מערכת אי-מד

לקראת הסגר המתחיל הערב, מתפרסמים נתוני סוף השבוע . כפי שניתן לראות מדו"ח אגף המודיעין  מגמת העלייה במספר המאומתים היומי ומקדם ה-R נמשכת

במקביל נמשכת העלייה בשיעור החיוביים , כשהממוצע השבועי עלה ל-4.3%

במקביל נמשכת גם העלייה במספר החולים הקשים , והחולים הקשים החדשים :

במקביל נמשך מבצע החיסון ומספר המתחסנים הגיע כבר ל-268,000 , כשהיעד החדש שנקבע הוא להגיע לקצב יומי של 150,000 מתחסנים, מה שעשוי בסבירות די גבוהה לגרום לכך שתוך כחודש-חודש וחצי מרבית האוכלוסייה שבסיכון בישראל תהיה מחוסנת.

לקראת כניסת הסגר נמשכים הלחצים לחסן את עובדי מערכת החינוך בכדי לאפשר פתיחת הלימודים גם בכיתות ה-י .

שר הבריאות פרסם היום את ההודעה הבאה בנושא : "שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין הנחה את מנכ"ל משרדו פרופ' חזי לוי לבדוק מתן חיסון לצוותי ההוראה כבר מהשבוע, בכפוף להחלטת ועדת התיעדופים. זאת, לאחר פניה אליו משר החינוך יואב גלנט וממנכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד.

בתוך כך, החל מתחילת השבוע החיסונים ייפתחו גם לחולים כרוניים.

חיסונים אלו יתאפשרו בעקבות האצה משמעותית של ביצוע החיסונים: מחר כבר יהיו 150 תחנות חיסונים, ועד יום שלישי ייפתחו עוד 80."

אגף המודיעין מסכם את הדו"ח היומי שלו כך :

לתת כתף - ישראל ממשיכה במבצע וממוקמת במקום השני בעולם במספר החיסונים לנפש (אחרי בחריין). עובדה זו מעוררת אופטימיות להמשך, אך לא צפויה להשפיע מהותית על מהלך המגיפה עד שלהי החורף הנוכחי. על מנת לשפר את ההתמודדות עם המגיפה יש להמשיך ולהתחסן בקצב גבוה ככל הניתן; בנוסף, יש לעשות מאמץ משמעותי להשלים את חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה) מהר ככל האפשר, על מנת להגן עליה. להבנתנו, ניתן להשיג יעד זה תוך חודשיים או פחות, בהינתן מדיניות מתאימה. יש לזכור כי גם המבוגרים שקיבלו מנת חיסון ראשונה אינם מוגנים מהמחלה, ועלולים לחלות קשה אם יידבקו; לכן יש להמשיך להימנע ממגע קרוב עם קבוצות הסיכון לתחלואה קשה.

 ●תחלואה - שיעור החיוביים נמצא בעלייה במהלך השבועיים האחרונים, נתון המעיד על עלייה משמעותית בהתפשטות התחלואה בקהילה. על מנת לקצר ככל הניתן את משך ההגבלות אשר יישומן יחל היום, יש לעצור את היקף ההדבקה הגבוה. לשם כך יש לצמצם התקהלויות, לאוורר היטב חללים סגורים, להקפיד על עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף ולקיים את שאר הנחיות ההתנהלות המחייבות בתקופת הקורונה.

בעולם - מבצע החיסונים באנגליה, בארה"ב ובקנדה נמשך (עד כה התחסנו יותר מ-2 מיליון איש), ומדינות רבות ממשיכות במדיניות הריחוק החברתי ובהטלת הגבלות גם לאחר תחילת מבצע החיסונים, כדי להימנע מהתפרצויות נרחבות (ראו מסמך).

זן הנגיף המוטנטי - מדינות רבות סגרו בשבוע האחרון את שעריהן לנכנסים מבריטניה ומדרום אפריקה על רקע גילוי זני הנגיף החדשים, שנראה שהינם מדבקים הרבה יותר. לצד זאת, מפתחות החיסונים המובילים ושורת מדענים בולטים בעולם העריכו שמוטציות אלו לא צפויות לפגום ביעילות החיסונים ובימים אלו נבחנת סוגייה זו לעומק בסדרת ניסויים שממצאיהם צפויים להתפרסם בקרוב. עד כה, זוהו בישראל בוודאות נשאים בודדים של הזן הבריטי, אך נראה שהיקף הנשאים בארץ גבוה משמעותית.

הערת המערכת: בתוך כך גוברת הביקורת על ההתנהלות שהובילה בסופו של דבר להחלטה על סגר, לרבות העדר בדיקות ובקרה על נוסעים שחזרו מחו"ל, הימנעות מפעילות ממוקדת ומשמעותית באזורים האדומים, והעדר בדיקות סקר שיטתיות בכלל מערכת החינוך, צעדים שלדעת מומחים רבים, כולל גם צוות המומחים המייעץ לקבינט, היו עשויים למנוע את התפשטות התחלואה.  גם כיום, יש עדיין פערים גדולים בין אזורים ומגזרים (שוב עלייה חדה במגזר החרדי) , כשכפי שניתן לראות מהדו"ח האחרון של "מגן ישראל" נתח ההדבקה במגזר הערבי (25%) והחרדי (21%) מהווה שיעור גבוה יותר בהרבה מחלקם של המגזרים הללו באוכלוסייה, ועושה רושם שניתן היה עדיין לפעול באופן ממוקד/מגזרי, במיוחד שהיקף התחלואה הקשה עדיין רחוק מסף הקיבולת, והעובדה שתחלואת החורף/שפעת הרגילה עדיין מאוד נמוכה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<