חדשות

חשיבות טיפולים חדשים כנגד מחלת GVHD כרונית (מתוך כנס ה- Transplant & Cellular Therapies)

19/02/2021

 

למרות השיפור במניעת תגובות שתל נגד מאחסן (Graft-versus-Host Disease), מקרים של GVHD כרוני עדיין מופיעים ב-10-40% מהחולים לאחר השתלה אלוגנאית של תאי גזע וחולים אלו עשויים להידרש לטיפול ממושך במספר קווי טיפול, כך טוענים מומחים בתחום במהלך מפגש ה-Transplant & Cellular Therapies מטעם ה-American Society for Blood and Marrow Transplantation וה-Center for International Blood and Marrow Transplant Research.

 

המומחים סקרו את המחקרים הקליניים בנושא GVHD כרוני ומסבירים כי למרות ירידה הדרגתית בהיארעות GVHD כרוני במהלך 40 השנים האחרונות, עם שיפור שיעורי ההישרדות ללא-הישנות ושיעורי ההישרדות הכוללים לאחר אבחנת GVHD כרוני, חולים עם אבחנה של הפרעה זו עדיין צפויים לעבור קווי טיפול ולקבל טיפולים למשך שנים רבות.

 

לדוגמא, מבין 148 חולים עם GVHD כרוני אשר טופלו במרכז הרפואי שלהם, 66% קיבלו שני קווי טיפול, 50% השלימו שלושה קווי טיפול, 37% נדרשו לארבעה קווי טיפול ו-20% נדרשו לחמישה קווי טיפול ויותר.

 

טיפולי הצלה לחולים עם GVHD כרוני התרחקו מטיפולים אימונו-מודולטוריים ותרופות לדיכוי חיסוני כבר בשנות ה-90 המוקדמות של המאה הקודמות, לטובת טיפול בנוגדנים חד-שבטיים, דוגמת Rituximab בתחילת שנות ה-2000, למעכבי Interleukin-2 ומעכבי טירוזין קינאז דוגמת Ruxolitinib ו-Ibrutinib.

 

כיום, ישנם 36 תכשירים המאושרים ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי להתוויה אחת, לכל הפחות, ועשויים לשמש לטיפול במקרי GVHD כרוני.

 

המומחים מדגישים כי ישנם שישה יעדי טיפול בחולים עם GVHD כרוני: איזון סימנים ותסמינים, מניעת נזק נוסף לרקמות ואיברים, צמצום רעילות, שמירה על פעילות שתל נגד גידול, השגת סבילות שתל והפסקת דיכוי חיסוני, ושיפור הישרדות ללא הישנות.

 

ישנם 33 מחקרים פעילים בנושא GVHD כרוני המגייסים באופן פעיל חולים, עם 13 מחקרים נוספים שעדיין נערכים בימים אלו אך השלימו את הגיוס למחקר. ניתן לסווג את המחקרים מסווגים לפי מנגנון הפעולה וכוללים תכשירים המכוונים כנגד תאי T-regulatory, תאי B ו/או מסלולי מעבר אותות מקולטני תאי B, מונוציטים/מקרופאגים, חסימה משולבת, מעכבי פרוטאוזום, מעכבי JAK1/2, מעכבי ROCK2, מעכבי מסלול Hedgehog, טיפול תאי וטיפול ממוקד-איבר.

 

במרבית המחקרים התוצא העיקרי הוא שיעורי תגובה כוללים, וכל המחקרים, למעט חמישה, מצויים כעת בשלב 1 או 2. המחקרים הפעילים בשלב 3 כוללים שני מחקרים להערכת Ibrutinib, אחד עם התכשיר הניסיוני Itacitinib, אחד עם Ruxolitinib ואחד עם תאי גזע מזנכימאליים.

 

במהלך ההרצאה סקרו החוקרים את הטיפולים הזמינים והסבירו כי מדובר בתקופה מרגשת מאר וישנן תרופות רבות המצויות בשלבי מחקר לטיפול בחולים עם GVHD כרוני.

 

 מתוך כנס ה- Transplant & Cellular Therapies

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<