חדשות

עדכון קורונה יומי: בישראל, בניגוד לעולם, ה-R שוב במגמת ירידה, שיעור המאושפזים המחוסנים נותר כ-25% , ואיגוד רופאי בריאות הציבור מתנגד להסתרת נתוני רכש החיסונים בישראל.

29/03/2021

מאת מערכת אי-מד

מגמת הירידה בהדבקה ותחלואה נמשכת, וגם מקדם R כפי שניתן לראות כאן, לאחר שעלה מעט בשבוע האחרון חוזר לרדת, בכל המגזרים

עם זאת, מכיוון שהתרחיש הבעייתי ביותר שאליו יש להיות ערוכים, תרחיש שבו מופיע ווריאנט עמיד לחיסון, חשוב להמשיך ולעקוב אחר נתוני החולים המחוסנים. בדו"ח תמ"צ של מגן ישראל אנו יכולים לראות שכ-25% מהמאושפזים כיום הם מחוסנים.

כלומר, מכלל 677 המאושפזים כיום בבתי חולים 173 הם אנשים לאחר 2 מנות חיסון. ניתן לחשב ששיעורם מכלל 5 מיליון המתחסנים הוא אפסי, בעוד שמספר החולים המאושפזים מכלל הלא מחוסנים (כמיליון) הוא כ-0.05% . גם  בהשוואה לדיווח קודם מה-25/3  ניתן לראות שלא היה שינוי מהותי במס' או שיעור החולים המחוסנים וזה ודאי נתון חיובי.

גם מחברי דו"ח אמ"ן מדגישים את החשיבות הרבה בהיערכות לאפשרות של הגעת ווריאנטים עמידים ומתייחסים לדיווחים על זנים חדשים מניו יורק ונוספים. כמו כן הם מדגישים את הצורך בחיסון מחלימים לאור הנתונים המראים שמנת חיסון אחת מעלה באופן משמעותי את רמת הנוגדנים בקרב אוכלוסייה זו, שכזכור היקפה עומד על כ-800 אלף.

ובתוך כך, איגוד רופאי בריאות הציבור מפרסם היום הודעה באשר לדיווחים בתקשורת על הסכמי רכש החיסונים  של ישראל (ראו כאן כתבה מדהמרקר :מדוע ישראל צריכה 36 מיליון חיסונים נגד קורונה?)  : ''אין שום הצדקה להסתרת דיון בנושאי בריאות מהציבור, ובפרט בנושא רכש חיסונים. לא ברורה הסיבה להחתמת המעורבים כ"שותפי סוד". חוסר השקיפות פוגע באמון. אי אפשר לנהל כך מדיניות בריאות.
יש לנהל דיון מקצועי וציבורי שקוף לגבי היקף רכש החיסונים הנדרש ולוודא שההחלטות נשענות על שיקולים מקצועיים ולא על שיקולים אחרים.
זאת בפרט כאשר תכנית רכש החיסונים כפי שפורסמה בתקשורת מעוררת תהיות מקצועיות
.''

ובעולם, כפי שניתן לראות כאן נתוני מקרים חדשים ותמותה, העלייה נמשכת:

והמשמעות היא שהקורונה עדיין לא מוגרה ולא נעלמה, ובהחלט עלולה לחזור גם אלינו שכן העולם עדיין רחוק מאוד מחיסון עדר..

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<