חדשות

האם שירותי טל-רפואה ישנו את פני הטיפול בכאב בעתיד? (מתוך הכנס הווירטואלי מטעם ה-AAPM)

27/04/2021

 

 מנתונים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Academy of Pain Medicine עולה כי שירותי טל-רפואה עשויים להביא לשינוי באופן הטיפול בכאב בעתיד, כאשר שינויים שחלו במהלך מגפת הקורונה עשויים לספק הצצה לעתיד.

 

במהלך מגפת הקורונה, שירותי טל-רפואה שימשו ככלי לחסכון בזמן ובעלויות, כאשר אנשי צוות רפואי יכלו לסווג חולים ולפחות להשלים הערכה ראשונית באמצעות שירותים אלו ולהחליט אילו חולים נדרשים להגיע לביקור פנים מול פנים. המעקב אחר חולים יציבים היה יעיל מאוד, כאשר החולים לרוב היו שבעי רצון.

 

עם זאת, שירותי טל-רפואה מלווים באתגרים עבור המטפלים והמטופלים. מהצד של המטופלים, נדרשת יכולת דיגיטאלית, הקשורה כמובן לגיל ולמצב סוציו-אקונומי. לא לכל החולים יש גישה לפלטפורמה דיגיטאלית, בפרט אלו המתגוררים באזורים כפריים. עוד ידוע כי פס רחב אינו זמין בכל מקום ויש בעיות טכניות.

 

עוד חשוב לקחת בחשבון את הצרכים של אלו בעלי צרכים מיוחדים, כולל צעירים הנדרשים למגע בין-אישי, אלו מרקע סוציאלי נמוך או חסרי בית, חולים עם בעיות קוגניטיביות, הפרעות ראיה, או שמיעה וקשישים.

 

שירותי טל-רפואה במהלך מגפת הקורונה היו כרוכים גם בבעיות מהצד של הרופאים. רופאים למדו לזהות שינויים קלים בשפת הגוף, מהם לא ניתן היה להתרשם בהעדר מפגש פנים מול פנים עם המטופלים. הניסיון להתמודד עם הבדיקה הגופנית היה כרוך באתגרים רבים, כאשר לעיתים קרובות רופאים חשו חסרי בטחון באבחנה או בטיפול.

 

חשוב לקחת בחשבון מספר גורמים בכל הנוגע לשירותי טל-רפואה בעתיד, בעיקר בכל הנוגע לפרטיות וחיסיון רפואי. חולים רבים בוחרים בביקורים וירטואליים בעבודה, כאשר חלק ממקומות העבודה אינם מספקים סביבה מתאימה למפגש רפואי. גם כאשר החולה נמצא בביתו עדיין ייתכן כי יש ילד היושב ועושה שיעורים בפינת החדר. יש לנקוט משנה זהירות כאשר דנים בנושאים העלולים להיות רגישים.

 

חוקי התשלום, אשר היו קלים יותר במהלך מגפת הקורונה, עשויים להשתנות ותמיד יש לקחת בחשבון את ההשלכות המדיקו-לגאליות של שירותי טל-רפואה.

 

חשוב כי אנשי צוות רפואי יכירו את המגבלות שלהם, המגבלות של התבססות על דיווח עצמי מפי המטופל והמגבלות של הערכה ויזואלית כאשר כל שזמין לרופאים הוא מסך המחשב שמולם.

 

מתוך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Academy of Pain Medicine

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<