אתרים מומלצים

השוואה בין בדיקת PCR ובדיקות אימונוהיסטוכימיות לזיהוי הליקובקטר פילורי (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology)

02/11/2011

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology עולה כי בדיקת PCR (Polymerase Chain Reaction) הובילה לזיהוי מספר כפול של מקרים של הליקובקטר פילורי, בהשוואה לבדיקות אימונוהיסטוכימיות.

 

החוקרים ביקשו לזהות דרך טובה יותר לאבחן זיהום בהליקובקטר פילורי ודיספפסיה תפקודית. מאחר ולא היה להם הסבר למספר הרב של חולים עם תסמינים בטניים, הם תהו באם פספסו פרט מסוים.

 

במחקר הפרוספקטיבי נכללו 325 מבוגרים עם תסמינים גסטרו-דואדנליים כרוניים. המחקר כלל חולים שעברו בדיקות אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה, עם נטילת ביופסיות מאנטרום ופונדוס הקיבה; דגימות כפולות נשלחו בו-זמנית לבדיקות אימונוהיסטוכימיות ו-PCR.

 

החוקרים מצאו כי בדיקות אימונוהיסטוכימיות היו חיוביות ב-8% מהמקרים, בעוד שבדיקות PCR היו חיוביות ב-20% מהנבדקים. בדיקות PCR זיהו את כל החולים שהיו חיוביים לפי בדיקות אימונוהיסטוכימיות, ללא תוצאות שליליות-שגויות.

 

בסיכומו של דבר, רק 40% מהמקרים של הליקובקטר פילורי שזוהו בבדיקות PCR זוהו גם בבדיקות אימונוהיסטוכימיות. בגברים, רק מחצית מבין 27% המקרים שאובחנו באמצעות בדיקת PCR זוהו באמצעות בדיקות אימונוהיסטוכימיות, וכך גם רק שליש מבין 16% המקרים בנשים. רק שישית מכלל המקרים של הליקובקטר פילורי שאובחנו באמצעות בדיקות PCR בלבנים זוהו גם בבדיקות אימונוהיסטוכימיות.

 

החוקרים סבורים כי מרבית המקרים הללו של הליקובקטר פילורי (59%) היו מתפספסים עם בדיקות אימונוהיסטוכימיות בלבד, והתוצאה הייתה אבחנה של דיספפסיה תפקודית, עם טיפול תרופתי שונה ומגוון בדיקות אבחנתיות נוספות. להערכתם, החדשות הטובות העולות מהמחקר הן כי בדיקת PCR עשויה להיות משתלמת מבחינת יחס עלות-תועלת.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<