מאמרי מערכת

יתרונות הדרכון אירופאי למתכננים ללמוד רפואה בחו''ל/ עו''ד מוטי כהן

02/02/2019 לאחרונה משרד הבריאות חתם על מתווה המכיר בלימודי הרפואה בחו"ל. במסגרת המתווה כל הסטודנטים שיחלו את לימודיהם בחו"ל בשנת 2019, יוכלו לגשת לבחינת הרישוי הישראלית וזה רק אם הם למדו בבתי ספר הנמצאים במדינות החברות ב-OECD, או בבתי ספר שקיבלו הכרה מה- World Federation for Medical Education. מתווה זה מהווה הזדמנות מצוינת לסטודנטים שעד כה התלבטו או לא רצו ללמוד בחו"ל בגלל הבחינות הנוספות שהיו צריכים לעשות להכרת לימודיהם בארץ. 

כיום כ-60% מהרופאים בארץ לומדים רפואה באירופה, כך עולה מנתוני הבריאות של 35 המדינות החברות ב–OECD. אחת הסיבות העיקריות לכך היא תנאי הקבלה הנוחים יותר וזמן הלימודים הקצר בשנה אחת לעומת ישראל. אך מה שהרבה מסטודנטים אלה לא יודעים ולא לקוחים בחשבון הם היתרונות הרבים שיש לסטודנט המצויד בדרכון אירופאי. 

החלטתם ללמוד רפואה באירופה? אלו הם היתרונות הקיימים למחזיקי דרכון אירופאי:

מלגות ועזרה פיננסית:
לבעלי דרכון אירופאי אין צורך בוויזת סטודנט בבואם ללמוד רפואה במדינות האיחוד. כמו כן, לעיתים ישנה אפשרות ללמוד בכל מוסד אירופאי באיחוד בעלויות משופרות לעומת סטודנטים זרים. כמו כן, אזרחות אירופאיות נותנת לסטודנטים גישה למלגות מיוחדות ועזרה פיננסית שמיועדות לאזרחים האיחוד. העלות הכוללת של תואר ברפואה באירופה ל- 6 שנים נע בין 60-150,000$. יחד עם זאת המחייה במדינות אירופה היא גם זולה יותר מאשר בארץ, דבר המושך הרבה סטודנטים.

עבודה חופשית:
אחת הדאגות העיקריות שיש לסטודנטים בבואם למדינה חדשה היא מציאת העבודה ואפשרות הכנסה שתממן את שהייתם. סטודנטים בעלי דרכון אירופאי יכולים לעבוד באופן חוקי בכל מדינות האיחוד האירופי. זהו יתרון מאוד משמעותי לסטודנטים אשר מעבר ללימודיהם והתמחותם רוצים להרוויח כסף. כמו כן, זה מאפשר להם להישאר באירופה (במידה וזה רצונם) ולעבוד בבתי חולים מהמתקדמים בעולם ללא צורך בוויזת עבודה מיוחדת. מעבר לכך, סטודנט ישראלי המעוניין לעבוד באירופה אף יכול לחפש עבודה עוד מהארץ באמצעות אתרים ייעודיים או באתרים שונים כמו לינקד-אין,Indeed ו-גלסדור ולקיים ראיון עוד לפני הגעתם.

שכירות ומגורים:
חיפוש דירה היא הדאגה המרכזית של סטודנט שמגיע למדינה חדשה, האם לגור עם שותפים? האם לאוניברסיטה יש מעונות? איזו שכונה כדאי לגור בה? בנוסף על כך, בבואם לשכור דירה פעמים רבות דורשים מהם פיקדונות או ערבים ואף במדינות מסוימות גם מבצעים בדיקת רקע על האדם. בעלי דרכון אירופאי חוסכים לעצמם  את הבעיות הללו ותהליך השכרת דירה הוא הרבה יותר פשוט. שלא לדבר על קניית דירה- במידה וסטודנט או הוריו מעוניינים לקנות דירה, אחזקת דרכון אירופאי הוא יתרון עצום ותנאי העסקה כמו מחירי הדירה יהיו מצוינים. גם פה, הסטודנט יכול לחפש ולמצוא את דירתו עוד לפני שהוא בכלל הגיע לאירופה דרך אתרים ייעודיים, ולמקרה הצורך הוא תמיד יכול להשתמש ב-Airbnb  לתקופה קצרה עד להתאקלמות.

הכותב הוא עו"ד מוטי כהן, מנכ"ל פספורטוגו המתמחה בהנפקת דרכונים לפורטוגל, ספרד ורומניה

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<