חדשות

עדכון הנחיות ה-CDC אודות תחלואה הקשורה באידוי (MMWR)

14/10/2019

 

ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention) פרסם עדכון ביניים להנחיות קליניות המיועדות לרופאים ונוגעות לנזק ריאתי על-רקע סיגריות אלקטרוניות, או אידוי. הסוכנות טבעה את המונח EVALI להגדרת E-cigarette or Vaping Associated Lung Injury.

 

אנשי ה-CDC מדגישים כי הנזק הריאתי על-רקע שימוש בסיגריות אלקטרוניות או מוצרי אידוי הינו חשוב ומשמעותי. מדובר בנושא קריטי ולמרות שעדיין לומדים רבות על הנושא, יש לנקוט צעדים למניעת מקרים נוספים.

 

הנחיות מוקדמות שפורסמו באוגוסט התבססו על נתונים מוגבלים בלבד מדיווחי המקרים הראשונים. ההנחיות העדכניות מבוססות על מידע ממספר הרבה יותר גדול של מקרים.

 

על-בסיס הנתונים העדכניים, ה-CDC החליט על עדכון ההנחיות במטרה לספק מסגרת עבודה לרופאים בהשלמת הערכה הראשונית, בדיקות, ניהול ומעקב אחר חולים עם תסמיני EVALI.

 

ההנחיות העדכניות כוללות שיקולים קליניים לבדיקות ראשוניות והערכת המטופלים, כולל בדיקות הדמיה; קריטריונים מוצעים לאשפוז וטיפול; ומידע ספציפי יותר עם לוחות זמנים אודות מעקב אחר החולים, כולל אלו ששוחררו מאשפוז, שכן חלק מהחולים שהתייצגו תחילה עם תסמינים קלים סבלו מהחמרה מהירה בתסמינים בתוך 48 שעות.

 

חלק מרכזי מהטיפול במהלך האשפוז כולל הסבר לחולים על חשיבות הפסקת השימוש במוצרי אידוי. יש להבהיר להם כי אין מוצרי טבק בטוחים לשימוש וה-CDC ממשיך לייעץ כנגד השימוש במוצרי טבק.

 

מרבית החולים (95%) סבלו מתסמינים נשימתיים, דוגמת קוצר נשימה, שיעול, או כאבי חזה. בנוסף, 77% מהחולים סבלו מתסמינים במערכת העיכול, דוגמת בחילות, הקאות ושלשול. קרוב למחצית נדרשו להעברה ליחידת טיפול נמרץ ו-22% נדרשו להנשמה מכאנית.

 

נכון ל-8 באוקטובר, 49 מדינות דיווחו על 1,299 מקרים של חולים עם EVALI, עליה של 219 מקרים בשבוע אחד. המומחים מדווחים כי תועדו 26 מקרי תמותה ב-21 מדינות; טווח הגילאים לתמותה נע בין 17 ו-75 שנים. בקרב 1,043 נבדקים עם נתונים זמינים אודות גיל ומין, 70% היו גברים, 80% היו מתחת לגיל 35 שנים.

 

המומחים מדגישים כי מדובר בעבודה מתמשכת וכי הנתונים משתנים על-בסיס יומי עם הערכת דגימות נוספות לסיבוכים אלו.

 

MMWR. Published online October 11, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<