חדשות

מקומו של השעון החכם לזיהוי פרפור פרוזדורים (N Engl J Med)

16/11/2019

 

כל התחזיות מרמזות כי בקרוב מאוד שעונים חכמים וטכנולוגיות נישאות אחרות ישמשו לזיהוי מקרים של פרפור פרוזדורים. ממחה וירטואלי גדול, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine, עולה כי שעון אפל (Apple Watch) עשוי לזהות אירועים של קצב לב לא-סדיר ולהוביל להערכה קלינית לאישור כי מדובר בפרפור פרוזדורים.

 

במסגרת המחקר, משתתפים  ללא פרפור פרוזדורים השתמשו באפליקציה למכשירי טלפון חכמים והסכימו להיות תחת מעקב. במידה ואלגוריתם המבוסס על שעון חכם זיהה אפשרות לפרפור פרוזדורים, הושלם ביקור טל-רפואה ומדבקת אק"ג נשלחה למטופל, במטרה להדביקה למשך שבעה ימים. שאלונים ניתנו 90 ימים לאחר ההתראה על קצב לב לא-סדיר ובתום המחקר.

 

היעדים העיקריים היו הערכת שיעור המשתתפים בהם תועדה התראה על קצב לב לא-סדיר עם עדות לפרפור פרוזדורים באק"ג.

 

החוקרים גייסו למחקר 419,297 משתתפים לאורך שמונה חודשים. לאורך חציון של 117 ימי מעקב, 2,161 משתתפים (0.52%) קיבלו התראות על קצב לב לא-סדיר. מבין 450 משתתפים שהשיבו את מדבקות האק"ג עם נתונים זמינים להערכה, פרפור פרוזדורים זוהה ב-34% מכלל המשתתפים וב-35% מאלו בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

בקרב משתתפים בהם התקבלה התראה על קצב לב לא-סדיר, הערך המנבא החיובי עמד על 0.84 (רווח בר-סמך 95% של 0.76-0.92) לזיהוי פרפור פרוזדורים באק"ג בו-זמנית עם התראה על קצב לב לא-סדיר.

 

מבין 1,376 משתתפים בהם תועדה התראה של השעון החכם, אשר השלימו את הסקר לאחר 90 ימים, 57% מהם יצרו קשר עם איש צוות רפואי מחוץ למחקר.

 

החוקרים לא זיהו אירועים חריגים חמורים על-רקע השימוש באפליקציה.

 

מהממצאים עולה כי מבין המשתתפים בהם תועדה התראה על קצב לב לא-סדיר בשעון החכם, ב-34% תועד פרפור פרוזדורים בתרשים אק"ג ו-84% מההתראות תאמו להופעת פרפור פרוזדורים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

N Engl J Med. Published online November 14, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<