חדשות

טיפול בקולכיצין מפחית סיבוכים בחולים אמבולטוריים עם COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

26/01/2021

 

מנתוני מחקר ColCORONA עולה כי טיפול בקולכיצין עשוי לסייע במניעת סיבוכים ואשפוזים של חולים אמבולטוריים עם אבחנה חדשה של COVID-19.

 

מחקר ColCORONA נועד לכלול 6000 חולים אמבולטוריים, בגילאי 40 שנים ומעלה, עם אבחנה של COVID-19 במהלך 24 השעות האחרונות ולפחות גורם סיכון אחד, כולל גיל 70 שנים ומעלה, מדד מסת גוף של 30 ק"ג/מ2 ומעלה, סוכרת, יתר לחץ דם לא-מאוזן, מחלה נשימתית ידועה, אי-ספיקת לב או מחלה כלילית, חום של 38.4 מעלות צלזיוס ומעלה במהלך 48 השעות הראשונות, קוצר נשימה בקבלה, ירידה בשתיים או שלוש שורות דם, או שילוב של ספירת נויטרופילים גבוהה וספירת לימפוציטים נמוכה.

 

המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת פלסבו או טיפול בקולכיצין במינון 0.5 מ"ג, פעמיים ביום, למשך שלושה ימים ולאחר מכן לטיפול חד-יומי למשך 27 ימים נוספים.

 

לאחר חודש של טיפול תועדה ירידה של 21% בסיכון לתוצא המשולב העיקרי של תמותה או אשפוז, אשר פספס במעט מובהקות סטטיסטית, בהשוואה לפלסבו, בקרב 4,488 חולים אמבולטורים שנכללו במחקר.

 

עם זאת, לאחר הוצאת 329 חולים ללא בדיקת PCR המוכיחה את הזיהום הנגיפי, הטיפול בקולכיצין הפחית משמעותית את שיעור האשפוזים בהיקף של 25%, את הצורך בהנשמה מלאכותית בהיקף של 50% ואת שיעורי התמותה בשיעור של 44%.  המספר הנדרש לטיפול למניעת סיבוכי COVID-19 נע סביב 60 מטופלים.

 

טיפול בקולכיצין נסבל היטב והוביל לשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים חמורים בהשוואה לפלסבו. שלשול תועד בשכיחות גבוהה יותר עם טיפול בקולכיצין, אך לא תועדה עליה משמעותית בשיעורי דלקת ריאות. עם זאת, יש לנקוט משנה זהירות בטיפול בחולים עם מחלת כליות חמורה.

 

לאחר ההבטחות הרבות הקודמות סביב טיפולים שונים, דוגמת Hydroxychloroquine, מומחים רבים מטילים ספק בממצאים חדשים המעידים על תוצאות מבטיחות של תרופות אחרות ובשלב זה יש להמתין לפרסום רשמי של הממצאים על-מנת שניתן יהיה לבחון באופן קפדני את טיב העדויות.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<