הרצאות מצגות

פרופ' שולמן בהרצאתו בכנס ההמטולגי : האם אפשר להגיד שלום לקומדין ?

07/12/2010

כותרת הרצאה זו אותה נשא פרופ' סם שולמן, מאונ' מקמסטר מקנדה, במסגרת הכינוס ההמטולוגי שהתקיים לאחרונה בירושליים, הייתה "האם אפשר להפרד מ-warfarin (קומדין)  ?"...

בהרצאתו , לה ניתן להאזין ולצפות במלואה בקישור זה , סקר שולמן בתחילה את ההיסטוריה של נוגדי הקרישה שהחלה דווקא בתחום ה..וטרינריה. 

שולמן מציג בהמשך את היתרונות והחסרונות של ה-warfarin (קומדין), ושל מס' תחליפים שהיה נסיון לפתח ללא הצלחה ועובר לאחר מכן לתאור התכשיר נוגד הקרישה החדש, ה-dabigartan (פרדקסה, משווקת בארץ ע"י מעבדות רפא) שהוא מעכב תרומבין ישיר, אורלי, הפיך, ללא אינטרקציות משמעותיות, פעילות מהירה, עם אפקט אנטיקואגולנטי צפוי ועקבי שאינו מחייב ניטור קבוע של רמת קרישה.

 בהמשך נסקרים המחקרים המרכזיים הכוללים בסה"כ למעלה מ-40,000 משתתפים. במחקרים האורתופדיים התרופה נבחנה מול enoxaperin ונמצאה בחלק מהם כלא נחותה מבחינת יעדים מרכזיים, וובמחקר אחד לא הצליחה להפגין אי נחיתות.

המחקר המרכזי שנסקר בהרצאה הוא מחקר ה-RELY שבחן את dabigartan מול קומדין בחולי פרפור פרוזדורים, כאשר במינון הנמוך נמצאה אי נחיתות לקומדין ובמינון הגבוה נמצא עליונות במדד המרכזי (אירועי שבץ ותרומבואמבוליזם). מבחינת דימומים המינון הנמוך היה בעל יתרון מול קומדין ובמינון הגבוה לא היה הבדל מובהק לקומדין.

בסה"כ, מסכם שולמן, ל-dabigartan יתרון משמעותי על קומדין. גם כאשר בוחנים מחקרים של קומדין מול טיפולים אחרים (מול פלציבו ונוגדי טסיות) שבהם הקומדין הראה עדיפות, זה המחקר הראשון שלמעשה מראה עדיפות ברורה של טיפול בקבוצה זו של חולים בהשוואה לקומדין.

בהמשך סוקר שולמן את מחקר ה-RECOVER שהשווה בין dabigartan לקומדין במטופלים לאחר VTE , כשהחידוש כאן שהמחקר היה כפול סמיות. התוצאות הראו אי נחיתות עם תוצאות מאוד דומות מבחינת אירועים חוזרים. מבחינת דימום חמור ל-dabigartan היה יתרון על קומדין במחקר זה. גם מבחינת תופעות לוואי היה יתרון ל-dabigartan למעט דיספפסיה.

נסקרו גם מחקרים עם נוגד הקרישה החדש השני שנכנס לשוק לאחרונה, ה-rivaroxaban (קסרלטו, באייר) שהראו ירידה ב-VTE עם עלייה בדימומים. (מחקרי ה-RECORD, בהשוואה ל-enoxaperin ), וגם מחקר ה-EINSTEIN שדווח לאחרונה שבו נעשתה השוואה בין rivaroxaban ל-enoxaperin במטופלים אחרי DVT .

במחקר זה נמצאה ירידה בשיעור האירועים באופן שהוגדר כאי נחיתות ע"י החוקרים.

שולמן מעלה לסיום את השאלה שנשאה את כותרת ההרצאה והיא האם הפרין וקומדין ישרדו לאור היתרונות שמציגים נוגדי הקרישה החדשים ....להערכתו יהיו חולים שימשיכו להיות מטופלים בתרופות הישנות אם בגלל שיקולי עלות, קבוצות חולים שטרם נחקרו (כמו חולים שהפרפור שלהם הוא על רקע מחלה מסתמית), ומטופלים שמסתדרים היטב עם התרופות הקיימות. כך שלסיכום, להערכתו מוקדם להספיד לחלוטין את נוגדי הקרישה הוותיקים...

להרצאה המלאה

תיעוד ההרצאה בחסות חברת רפא

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<