הרצאות מצגות

כמה רופאים מועסקים בישראל ? האם יש מחסור ומה צפוי ? נתונים ממפגש החוקרים של המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות

03/03/2011

במפגש חוקרים שהתקיים היום במכון הלאומי לחקר שירותי בריאות במכון גרטנר בשיבא תל השומר הוצגו נתונים מאלפים אודות צעסוקת רופאים בישראל, ונדונו שאלות באשר למחסור הקיים כבר , והעתידי.

לפניכם  המצגת המלאה של ציונה חקלאי על תעסוקת רופאים בישראל כפי שהוצגה היום במועדון חוקרים של המכון הלאומי לחקר שרותי הבריאות. בשקופיות האחרונות מרוכזים הממצאים העקריים.

מס' הרופאים המועסקים ע"פ הנתונים הוא כ-22,000 . המגמות העיקריות העולות מהדו"ח הן:

  • עלייה משמעותית בחתכי הגיל המבוגר יותר (55-64) ובגיל הממוצע
  • מס' הרופאים ל-1000 עומד על 3.39 , החציון במדינות OECD הוא 3.05 , כלומר מיקום סביר יחסית

ד"ר זיידיס , סמנכ"ל שיבא תל השומר הציג ניתוח נוסף שכלל גם תחזית ממנה עולה שיש כבר מחסור כנראה ושזה צפוי לגדול, וזאת בהתבסס על כמות הרופאים החדשים הנכנסים למערכת ואלו הפורשים. התחזית היא שב-2025 נגיע ליחס של 2.5 ל-1000 תושבים, שהוא בהחלט נראה בעייתי בכל השוואה שהיא.

נדונו גם הפתרונות האפשריים כמו העלאת גיל פרישה, העלאת שכר, יבוא מחו"ל, האצלת סמכויות לאחיות וטכנאים, הגדלת כ"א במקצועות עזר כמו אחיות, מזכירות רפואיות וכד'.

גם מצב האחיות נראה מאוד בעייתי והתחזית היא למחסור חמור. בכדי להשיג יחס סביר של אחיות לאוכלוסיה (7.6 ל-1000 נפש) יש צורך בקליטה מידי שנה של 3,000 אחיות חדשות אך המספרים בפועל נמוכים ולאור האטרקטיביות הנמוכה לא נראה שיעד כזה בר השגה כיום.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני