חדשות

עדכון קורונה יומי: סימנים לעלייה מחודשת ראשונית בהדבקה, עליה גם במס' החולים הקשים החדשים

13/11/2020

מאת מערכת אי-מד

נתוני ההדבקה אמש מצביעים כבר לא רק על מגמת עצירה בירידה אלא תחילתה של עלייה מחודשת עם למעלה מ-800 מאומתים חדשים, עליה בשיעור הבדיקות החיוביות ל-2.1% (לאחר 1.9% ו-1.7% ביומיים הקודמים). 

גם מספר החולים הקשים החדשים במגמת עליה: אמש 30 לאחר 26 ו-19 בשני הימים הקודמים. 

ע"פ הדו"ח היומי של המרכז לידע ומידע (אגף המודיעין) "לאור ההקלות בסגר מה-8/11 עלולה להיות עלייה במדדי התחלואה. לאור השהייה של כעשרה ימים מהדבקה לתוצאה, שינוי זה יבוא לידי ביטוי במהלך השבוע הבא. "

חוקרי אמ"ן מציינים ש : 

  • "בחללים סגורים ובלתי מאווררים, תיתכן הדבקה בקורונה גם במרחק גדול משני מטרים. התנאים המקדמים הדבקה אווירנית כוללים שהות ארוכה ומרובת משתתפים בחלל לא מאוורר, בפרט בעת קיום פעילויות דוגמת ספורט, שירה או דיבור בקול. לכן, מומלץ לאוורר היטב חללים סגורים, לעטות מסכות בזמן השהייה בהם בכל עת ולהעדיף לקיים פעילויות ומפגשים הכרחיים באוויר הפתוח, דווקא בעונת החורף (ראו מסמך).
  •  מזכירים - עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף, תוביל להפחתה ניכרת של קצב ההדבקה ותצמצם את ממדי התחלואה (ראו מסמך). זהו האמצעי הפשוט, הזול והזמין ביותר לחזרה לשגרה (שגרת-קורונה)."

הערת המערכת: מקדם ההדבקה R ע"פ הדיווחים עומד על כ-1 ונמצא כנראה במגמת עלייה. במגזר הערבי הוא אף גבוה יותר. יש לקוות שמנגנוני הבקרה המתוחכמים והאפקטיביים של "מגן ישראל" אותם תאר פרופ' גמזו בתדריך הפרישה שלו , אכן מצליחים לזהות בצורה ממוקדת את מוקדי ההתפרצות ובכוחות משותפים עם הרשויות המקומיות ופיקוד העורף פועלים לקטיעת ההדבקה ובלימות ההתפרצות.  ככל שמערכות אלה יתפקדו בצורה טובה יותר ניתן יהיה להחזיר מהר יותר את האיזורים עם שיעורי ההדבקה הנמוכה לשגרת קורונה.

היום התבשרנו על כך שישראל חתמה עם פייזר על רכישת 8 מיליון מנות חיסון (שיספיקו ל-4 מיליון תושבים). לא ברור עדיין מתי החיסונים יהיו זמינים לשימוש בישראל, ככל הנראה לא לפני מרץ-אפריל 2021 , ויש לזכור גם שהפצתם מהווה עדיין אתגר לוגיסטי משמעותי בשל הצורך לאחסנתם במינוס 70 מעלות צלזיוס.  עד אז צריך לקוות שמערכת "מגן ישראל" תחת מנהלה חדש ישכילו להוביל אותנו לשגרת קורונה עם נתוני תחלואה סבירים (כאלה שאינם מאתגרים את מערך האשפוז)  ומבלי להשתמש שוב בסגר כללי שאמנם הוא אפקטיבי בהפחתת הדבקה ותחלואה אך עם תופעות לוואי קשות מידי.  

באשר למצב העולמי, כותבים מחברי הדו"ח של אגף המודיעין כך:

 באירופה - התמותה ממשיכה להתקרב לשיאי הגל הראשון עם סדר גודל של 4,000 מתים ביממה בממוצע. מאות מתים מדי יום בצרפת, ספרד, איטליה, בריטניה ופולין ואף במדינות קטנות יותר כבלגיה וצ'כיה. התחלואה המשמעותית ביבשת ממשיכה לגדול (יותר מ-250 אלף נדבקים ביממה).

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<