חדשות

חשש שהחיסונים הקיימים לקורונה יהיו פחות יעילים כנגד הואריאנט הדרום אפריקאי של הנגיף (פיננשל טיימס, medtrix)

08/01/2021

מאת מערכת אי-מד

ע"פ 2 מחקרים  חדש (שטרם עברו ביקורת עמיתים) הגרסה החדשה של נגיף הקורונה הקשורה לעלייה במקרי Covid-19 בדרום אפריקה איננה מדבקת יותר מאשר צורות קודמות של הנגיף, אך יכולה לגרום לחלק מהחיסונים להיות יעילים פחות.

בדיווח מפיננשיאל טיימס מצוטט פרופסור טוליו דה אוליביירה מאוניברסיטת קוואזולו-נטאל האומר שעומד בראש אחד המחקרים " ברגע זה אנו חושבים שהחיסון עלול להיות מעט פחות יעיל לואריאנט הדרום אפריקאי "

הואריאנט הדרום אפריקאי הנקרא 501Y.V2 אשר מכיל מוטציה הנקראת  E484K, שבה יש שינוי באופן קשירת הקולטן, בו משתמש הנגיף בכדי לחדור לתאים אנושיים אשר גם מהווה אתר חשוב בו נוגדנים מנטרלים הנגרמים על ידי זיהום או חיסון נקשרים לנגיף.

גם צוות במרכז המחקר לסרטן פרד האצ'ינסון בסיאטל העריך את יכולתם של נוגדנים שנלקחו מאנשים שנדבקו בעבר ב- Sars-Cov-2 לנטרל זנים חדשים שונים של נגיף הקורונה. החוקרים מדווחים כי ואריאנטים של הנגיף בדרום אפריקה ובברזיל הנושאים את המוטציה  E484K היו פחות רגישים לניטרול ע"י נוגדנים של אנשים מסויימים, כשמנגד ההשפעה של הנוגדנים הייתה חזקה יותר בקרב מטופלים אחרים.

ע"פ הדיווח בפיננשיאל טיימס , צוותו של פרופ 'דה אוליביירה בדרום אפריקה הגיע למסקנות דומות, ולהערכתם הממצא הזה בדבר ניטרול נוגדנים מהווה מקור לדאגה.

הצוות עומד לפרסם בקרוב ממצאים הנוגעים ליכולת הואריאנט להתגבר על החיסונים השונים.

לדיווח בפיננשיאל טיימס

בעקבות דיווחים אלה ואחרים הודיע היום משרד הבריאות כי : "ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה אישרה הערב (ה׳, משאל טלפוני) את הצעת משרד הבריאות:

חוזר לארץ החייב בבידוד, ששהה ב-14 הימים שקדמו להגעתו לישראל בדרום אפריקה, בוטסואנה, זמביה או לסוטו, יחויב בבידוד במלונית מטעם המדינה ל-10 ימים (עם 2 בדיקות) או ל-14 ימים ללא בדיקות.

ההחלטה תקפה ל-10 ימים, ממחר יום שישי ה-8.1.21 ועד ליום ראשון ה-17.1.21. בקשות חריגות לבידוד ביתי ייבחנו ע״י צוות מקצועי של משרד הבריאות בנתב״ג."

ד"ר שרון אלרועי פרייס התייחסה היום למחקר על הואריאנט הדרום אפריקאי בישיבה בכנסה והביעה דאגה על כך שייתכן שהחיסונים הקיימים יהיו פחות יעילים מול ואריאנט זה, ושיש גם עדויות לכך שהוא עלול לפגוע בצורה קשה יותר בבני נוער וילדים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<