חדשות

כמה בשורות מעודדות עם הכניסה לסגר ההדוק: נראה שהחיסון של פייזר יעיל נגד הואריאנטים החדשים, אספקת החיסונים תחודש, וסימנים ראשונים לירידה בהדבקה ובמספר החולים הקשים

08/01/2021

מאת מערכת אי-מד

הידיעה המעודדת של היום היא הכרזת פייזר על כך שהחיסון שלה נגד קורונה יעיל גם נגד הואריאנטים החדשים מאנגליה ודרום אפריקה (N501Y) , כך ע"פ דיווח ברויטרס.

המחקר בדק דגימות דם שנלקח מאנשים שקיבלו את החיסון. ממצאיו עדיין מוגבלים מכיוון שהוא לא בחן את כל מכלול המוטציות שנמצאות באחת מהגרסאות החדשות של הנגיף המתפשט במהירות.

עם זאת החוקרים ציינו שהם מעודדים כיוון שהחיסון נראה יעיל גם כנגד הואריאנטים החדשים מאנגליה ודרום אפריקה, כמו גם 15 מוטציות אחרות שהחברה בדקה בעבר. עם זאת החוקרים מציינים כי העובדה ש-16 הואריאנטים שנבדקו עד כה הראו שהחיסון יעיל נגדם, אינם בהכרח מלמדים על כך שהחיסון יהיה יעיל כנגד הואריאנט ה-17 ...

החוקרים מתכננים לערוך בדיקות נוספות כדי לוודא ולבסס את יעילות החיסון  כנגד מוטציות נוספות שנמצאו בואריאנטים בריטניה ודרום אפריקה ומקווים שיהיו יותר נתונים בתוך שבועות.

כידוע, וכפי שדיווחנו אמש, מדענים הביעו חשש מכך שהחיסונים המופצים לא יוכלו להגן מפני הגרסאות החדשות, במיוחד זו שהופיעה בדרום אפריקה.

יש לציין כי לפי הדיווח ברויטרס כי ניתן לתקן במהירות את החיסון Pfizer / BioNTech והן זה של חברת Moderna Inc, המשתמש בטכנולוגיית RNA Messenger, כדי לטפל במוטציות חדשות של נגיף במידת הצורך. להערכת המדענים ניתן יהיה לבצע את השינויים תוך שישה שבועות בלבד. 

לדיווח ברויטרס

עד כה התחסנו בישראל כ-1.7 מיליון אנשים . ע"פ הודעת רה"מ אמש נראה שהחשש ממחסור ועצירת מבצע החיסונים יורד מהפרק לאור ההסכם החדש עם פייזר שמבסגרתו תחודש אספקת החיסונים בתחילת שבוע הבא, כשבמקביל החלו גם להגיע החיסונים הראשונים של מודרנה.

דו"ח אגף המודיעין ל-8/1 מתריע מפני המשך ההתפשטות . עם זאת, ע"פ דיווח בכאן 11 פרופ' סגל ממכון וייצמן טוען שייתכן שמתחילים לחוש את אפקט החיסון והעריך שמקדם ה-R נמוך כעת מ-1.

להלן עיקרי תמונת המצב היומית מדו"ח אגף המודיעין :

 

ניתן אכן לראות התייצבות/ירידה מסויימת במספר המאומתים ובשיעור הבדיקות החיוביות בימים האחרונים:

גם במספר החולים הקשים נראה שמסתמן אולי שינוי מגמה, כאשר לראשונה מזה כמה שבועות מס' החולים הקשים יורד מעט, בעיקר בשל הירידה במס' החולים הקשים (ולא מעלייה במספר המתים ) . אי אפשר כמובן להסיק מיום אחד שמדובר בשינוי מגמה, אך בכל מקרה מדובר בנתון בכיוון הנכון..

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<