הודעות אירגונים

1 מכל 2 נשים תפתח מחלת לב או כלי הדם (אירוע מוחי)

08/12/2014

64% מהנשים שלוקות באופן פתאומי בהתקף לב לא חוו סימני מחלה קודמים.

לנשים  תסמינים  שונים  מגברים  בעת  התקף  לב,  דבר המקשה על  אבחון ותורם  לאיחור במתן  טיפול יעיל

ל 90% מהנשים יש לפחות גורם סיכון אחד  המעלה את הסיכוי לפתח  מחלות לב.

 

נשים בהיריון המפתחות במהלכו  סוכרת,  יתר לחץ  דם  הריוני או רעלת  הריון  מצויות בסיכון  עתידי  מוגבר לפתח  מחלות  לב  בתקופת הפסקת  המחזור (מנופאוזה) ישנה עלייה בשיעור גורמי  הסיכון  והתחלואה הלבבית

לכן בבילינסון: נפתחה מרפאה ייחודית ללב האשה  התייחסות שונה לנשים -אבחנתית וטיפולית.

 

ד"ר טלי פורטר:" נשים רבות לא מכירות את המדדים הרפואיים שלהן כמו ערכי כולסטרול, לחץ דם וגלוקוז ולא מודעות  לכך שהן  נכללות בקבוצת סיכון לתחלואה לבבית"

 

השבוע, ביום ד' ה- 10.12.14 תקיים ד"ר אביטל פורטר כנס רפואי בנושא.

 

בבית החולים בילינסון במערך לקרדיולוגיה נפתחה "מרפאת לב האשה", מדובר במרפאה  ייעודית לנשים  העוסקת באבחון גורמי סיכון להתפתחות מחלת לב ומניעת תחלואה בקרב נשים בריאות הנמצאות בקבוצת סיכון, ייחודה של המרפאה בכך שמתמקדת ב:

נשים צעירות  לאחר היריון שהוגדר כ"היריון בסיכון" (סוכרת  הריונית,  יתר לחץ  דם  הריוני,  רעלת  הריון)

נשים לאחר הפסקת המחזור החודשי עם  גורמי  סיכון  למחלות לב

נשים עם  מחלת לב כלילית " נשית" -  קרי ללא חסימות  משמעותיות  בעורקים  הכלילים  בצנתור

 

מחקרים הראו כי סיכוייה של אישה אשר עברה "היריון בסיכון" (סוכרת בהריון, יתר לחץ דם, רעלת הריון ומצבים של לידה מוקדמת ) גבוהים פי 2  לחלות במחלת לב.

 ד"ר אביטל פורטר, מנהלת אשפוז קרדיולוגיה ומרפאת לב האשה במערך לקרדיולוגיה:

" במקרים רבים לאחר הלידה ערכי הסוכר ולחץ הדם חוזרים לערכים תקינים ונראה שהגוף חוזר למצב בריאותי תקין, אך בפועל האישה נמצאת עדיין בקבוצת סיכון לחלות במחלת לב. באופן טבעי עם לידת התינוק, כל תשומת הלב מופנית אליו ותחום בריאות האישה נשכח."

 

קבוצת נשים נוספת אשר נמצאת בקבוצת סיכון, הינן נשים בגיל המעבר.  התקופה שבה נפסק המחזור החודשי גורמת לשינויים הורמונאליים בגוף. הירידה ברמת האסטרוגן המלווה את הכניסה לגיל המעבר, מעלה את גורמי הסיכון למחלת לב בקרב נשים. הפסקת המחזור מגדילה פי 3 את הסיכון למחלות לב, בהשוואה לנשים עם מחזור. ישנם מגוון סימנים  המעידים על הסיכון לתחלואה לבבית: עלייה במשקל, עלייה בערכי הלחץ דם ועלייה בערכי כולסטרול כללי ובמיוחד הכולסטרול הרע (ה-LDL ) המגיעים לשיא בגילאי 65-55. גם לטיפול הורמונאלי חליפי (HRT ) הניתן לאחר הפסקת המחזור יש השפעה על תחלואת הלב.

 

במסגרת המרפאה  יינתן טיפול גם לנשים עם היסטוריה משפחתית של מחלת לב או עם מספר רב של גורמי סיכון ולנשים שנבחנת עבורן האפשרות למתן טיפול הורמונאלי חליפי.

כמו  כן  המרפאה תיתן  מענה לנשים  הסובלות  ממחלת  לב אך  ללא חסימות עורקים משמעותיות  בצנתור, קרי  מחלת לב כלילית "  נשית"  טיפוסית   

 

צוות המרפאה כולל: רופאים, צוות סיעודי, דיאטנית ופסיכולוגית.

 

ד"ר פורטר: "נשים רבות  לא מודעות לכך שגורם התמותה מס' 1 בקרב נשים הינו מחלות לב, לא כולן יודעות "מה המספרים שלהן"  זאת אומרת, מהם המדדים התקינים לשמירה על בריאות. לצערי, בעולם בו נשים מתמרנות בין קריירה לבית, לא תמיד ניתנת תשומת לב למצב הבריאותי, לגורמי סיכון ובכלל למניעת מחלות. בזכות המרפאה, אנו יכולים לאתר  מחלות לבבית שמתפתחות לאורך השנים ולמנוע

 

מצבים מסכני חיים. המוטו שלנו הוא "דעי את המספרים" תהיי ערה למדדים הבסיסיים שלך שיוכל לשמש נורת אזהרה"

 

המרפאה מהווה חוליה נוספת מהמרכז לרפואה מגדרית בבי"ח בילינסון.

 

נמסר על ידי ורד קויטל, דוברת

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<