חדשות

עיכוב אנגיוטנסין מפחית שיעורי כשל רב-מערכתי בפצועי טראומה שמנים (J Am Coll Surg)

28/04/2015

 

מנתונים חדשים עולה כי עיכוב אנגיוטנסין משמר את תפקוד מערכת החיסון ומפחית את שיעורי כשל רב-מערכתי (Multiple-Organ Failure) בפצועי טראומה הסובלים מהשמנת-יתר.  החוקרים כותבים כי מאחר וקיים קשר בין השמנת-יתר ובין סיכון מוגבר לכשל רב-מערכתי בפצועי טראומה, ייתכן כי הם הצליחו לזהות מנגנון המסביר את הקשר הנ"ל.

 

הטיפול במעכבי ACE (Angiotensin Converting Enzyme) או ARB (Angiotensin Receptor Blocker) מפחית את העמידות לאינסולין והינו בעל השפעות נוגדות-דלקת בשמנים עם מחלות אקוטיות וכרוניות. על-בסיס קשרים אלו, החוקרים שיערו כי בפצועי טראומה שמנים המטופלים במעכבי ACE או ARB לפני הפציעה צפויים שיעורים נמוכים יותר של כשל רב-מערכתי והבדלים בספירת תאי חיסון בהשוואה לחולים שאינם מקבלים טיפולים אלו.

 

ניתוח הנתונים כלל 55 חולים שמנים ו-39 חולים לא-שמנים שקיבלו טיפול במעכבי ACE או ARB לפני הפציעה וקבוצה תואמת בחומרת הפציעה שכללה 102 משתתפים שמנים ו-75 משתתפים לא-שמנים שלא קיבלו מעכבי ACE או ARB.

 

הטיפול במעכבי ACE או ARB בשמנים לווה בירידה במדד Marshall Multiple Organ Dysfunction Score המקסימאלי ובמדד Denver Postinjury MOF Score, תוצאי הסיום העיקריים.

 

למרות שהמדדים לא היו נמוכים משמעותית מאלו שתוארו בשמנים שלא קיבלו טיפולים אלו, תועדה ירידה לרמות הקרובות לאלו שתוארו בחולים לא-שמנים שלא קיבלו טיפול במעכבי ACE או ARB. מדדי MOF המקסימאליים היו נמוכים יותר, אך באופן לא-משמעותי, בפצועים לא-שמנים שקיבלו טיפול במעכבי ACE או ARB לפני הפציעה.

 

מהערכת ספירת תאי הדם הלבנים עלה שיפור בתפקוד תאי T ובהבשלת מונוציטים בשמנים תחת טיפול במעכבי ACE או ARB, בהשוואה לשמנים שלא קיבלו את הטיפול התרופתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השפעה על מערכת החיסון באמצעות טיפולים תרופתיים נפוצים בשימוש, במקרה זה מעכבי ACE או ARB, עשויה לסייע בטיפול בחולים שמנים. בשלב זה הם לא ממהרים להסיק מסקנות חד-משמעיות בנושא, לאור גודל המדגם הקטן והאופי הרטרוספקטיבי של המחקר, אך הם מעודדים מההבדלים בשיעור מקרי כשל רב-מערכתי.

 

J Am Coll Surg 2015

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<