חדשות

חומרי הדבקה המשמשים לבניית ציפורניים ומדי סוכר עלולים לעורר תגובה אלרגית (מתוך כנס ה-EADV)

10/10/2019

 

נשים שהשתמשו בחומר אקרילי לבניית ציפורניים חוו תגובות בקצות האצבעות וכן התקבלו דיווחים אודות פריחות בעקבות שימוש במדי ניטור סוכר רציף שהודבקו לעור המטופל.

 

מומחים טוענים כי הגורם האשם הוא Isobornyl Acrylate, מרכיב של הדבקה המשמש למוצרי קוסמטיקה ופלסטרים. ה-American Contact Dermatitis Society הכריזה על הכימיקל כאלרגן של השנה לשנת 2020.

 

התגובות באזור ההדבקה יכולות להיות מקומיות, אך לעיתים אורך זמן עד שמצליחים לזהות את הגורם הספציפי האחראי לתגובה. במקרים בהם החומר אינו מהווה חלק מהפאנל הנפוץ לבדיקות אלרגיות, אזי הזמן עד לזיהוי הגורם עשוי להיות ארוך יותר.

 

במקרה של Isobornyl Acrylate נדרש זמן לזהות את הגורם מאחר והפריחה אינה מופיעה תמיד בשלב מוקדם של השימוש בחומרים. המשתמשים עשויים להיחשף לחומר במשך שנים בטרם מערכת החיסון תגיב למרכיבים ותוביל לתגובה דלקתית באזורים שנחשפו לחומר.

 

בעקבות זיהו חומרי ההדבקה בציוד זה כגורם לתגובות המקומיות, ישנן גרסאות חדשות בשוק שאינן מכילות את חומרי ההדבקה. רופאים ממליצים למטופלים שלהם כי במידה והנטייה הגנטית שלהם היא נמוכה, הם יכולים להשתמש בחומרים אלו במשך שנים בטרם תופיע תגובה. עם זאת, במידה והם מאוד מועדים לפתח תגובות מסוג זה, אזי ייתכן ותגובה כזו תבוא לידי ביטוי כבר בתוך חודש. עם זאת, במרבית המקרים, התגובות מופיעות במהלך השנתיים הראשונות לחשיפה.

 

במקרים בהם לא ניתן למצוא תחליפים שאינם מכילים אקריל למוצרים הנדרשים, הצבת מחסום בין העור וחומר ההדבקה עשויה לסייע. יש דיווחים על הצלחה מסוימת עם תרסיס הגנה (Cavilon), אשר משמש בד"כ למניעת חיכוך כרוני בחולים מרותקים למיטה.

 

מתוך כנס ה- European Academy of Dermatology and Venereology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<