חדשות

נתוני ביניים ממחקר ISCHEMIA להערכת גורמים המנבאים השגת יעדי איזון כולסטרול ולחץ דם (Circ Cardiovasc Qual Outcomes)

16/11/2019

 

מניתוח ביניים של מחקר ISCHEMIA עולה הצלחה מתונה בלבד לניסיונות להשגת יעדי פרופיל שומנים ולחץ דם והממצאים מספקים רמזים המסייעים בזיהוי החולים בהם סיכוי גבוה יותר להשגת היעדים.

 

המחקר נועד לבחון שאלה מרכזית ברפואה קרדיווסקולארית – האם בחולים עם איסכמיה יציבה, בדרגה מתונה-עד-חמורה במבחן מאמץ תועדו פחות אירועים חריגים חמורים עם גישת טיפול ראשוני פולשני שכללה רה-וסקולריזציה בנוסף לטיפול תרופתי אופטימאלי, או עם טיפול שמרני עם טיפול תרופתי אופטימאלי.

 

בניתוח הנתונים הנוכחי התמקדו החוקרים –ב3,984 חולים (78% מבין 5,179 המשתתפים במחקר ISCHEMIA), אשר השלימו בדיקות LDL ולחץ דם בתחילת המחקר ולאחר שנה אחת. בתחילת המחקר, החולים קיבלו חציון של שתי תרופות לאיזון לחץ הדם, 95% נטלו סטטינים.

 

יעד LDL נקבע על ריכוז נמוך מ-70 מ"ג/ד"ל ויעד לחץ דם סיסטולי נקבע על ערך של מתחת ל-140 מ"מ כספית בתחילת המחקר, אך יעד זה שונה לסף של 130 מ"מ כספית באפריל 2018, בהתאם להנחיות העדכניות מטעם ה-ACC/AHA.

 

שיעור המשתתפים שהשיגו את יעד LDL ויעד לחץ דם סיסטולי עלה מ-35% ל-52% ומ-65% ל-75%, בהתאמה, לאחר שנה אחת.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי בנשים תועד סיכוי נמוך בשליש להשגת יעדי LDL לאחר שנה אחת, בהשוואה לגברים (יחס סיכויים של 0.68, רווח בר-סמך 95% של 0.58-0.80) ומגמה של סיכוי נמוך יותר להשגת יעד לחץ דם סיסטולי (יחס סיכויים של 0.87, רווח בר-סמך 95% של 0.73-1.04).

 

גורמים מנבאים אחרים להשגת יעד LDL כללו גיל מתקדם (יחס סיכויים של 1.11 לכל עליה של 10 שנים), ערכי LDL נמוכים יותר בתחילת הדרך (יחס סיכויים של 1.19 לכל ירידה של 10 יחידות), טיפול בסטטינים בעצימות-גבוהה (יחס סיכויים של 1.30) וגיוס למחקר מאתר בצפון אמריקה (יחס סיכויים של 1.32).

 

ערכי לחץ דם סיסטולי נמוכים יותר בתחילת המחקר (יחס סיכויים של 1.27 לכל ירידה של 10 יחידות) וגיוס למחקר מצפון אמריקה ניבאו השגת יעד לחץ דם סיסטולי.

 

החוקרים מציינים כי היענות לטיפול לאיזון פרופיל השומנים או לאיזון לחץ הדם לא הביא לעליה בסיכוי להשגת יעדי LDL או לחץ דם סיסטולי.

 

החוקרים מסבירים כי אמנם חלק התקדמות אך ממצאים אלו מעידים על האתגרים של טיפול אגרסיבי והשגת יעדים, גם במסגרת תנאי מחקר. גישות רבות לטיפול תרופתי אופטימאלי והשגת יעדי אורחות חיים שימשו במחקר, כולל החזר כספי עבור הטיפול התרופתי ב-30% מהמרכזים, אלגוריתמים שסייעו לאתרים להשיג את יעדי כולסטרול ולחץ דם וקשר ישיר מצד החוקרים הבכירים במידה ולא הושגו יעדי הטיפול.

 

חשוב להדגיש כי מדובר בממצאי ביניים וכי לא כל הנתונים זמינים בשלב זה.

 

Circ Cardiovasc Qual Outcomes. 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<