חדשות

מקומה של פרוצדורת פיום קנה בחולים מונשמים עם COVID-19 (מתוך Annals of Surgery)

20/05/2020

 

פרוצדורת פיום קנה (טרכאוטומיה) עשויה להיות מתאימה בחלק מהחולים עם COVID-19 אשר הונשמו למשך למעלה מ-21 ימים, כך עולה מהנחיות חדשות מטעם ה-University of Pennsylvania Health System.

 

המומחים מסבירים כי חלק מהמרכזים המליצו על פרוצדורת פיום קנה בשלב מוקדם מאוד ואחרים נמנעו כליל מפרוצדורה זו. על-בסיס הנתונים הזמינים, הם סבורים כי קיימת פשרה בין שני המחנות הללו.

 

לדברי המומחים, בעוד שפיום קנה בשלב מוקדם (בתוך שבוע מאינטובציה) מומלצת לעיתים קרובות לחולים מונשמים ללא אבחנה של COVID-19, עדיין לא ברור אם צפויה תועלת לפרוצדורה זו בחולים עם COVID-19, לאור שיעורי התמותה הגבוהים של חולים אלו וכי חציון משך ההנשמה של אלו שלא שרדו היה קצר משבוע.

 

על-פי העדויות הזמינות, צוות המשימה קבע כי יש לשקול פיום קנה בחולים המונשמים לפרק זמן של מעל 21 ימים, בהם לא ידוע ברקע על מחלות רקע משמעותיות וצפויים לפרוגנוזה טובה במידה וישרדו את המחלה הזיהומית.

 

לאור הסיכון הגבוה להדבקה והפרוגנוזה הגרועה של חולים הנדרשים להנשמה, אין מקום לביצוע פיום קנה לפני 21 ימים באופן שגרתי בחולים אלו, רק בשל תלות ממושכת במנשם.

 

באשר לפיום קנה להתוויות אחרות, דוגמת קשיי שמירה על דרכי אוויר, אלו יישקלו בכל מקרה לגופו בחולים עם COVID-19.

 

כאשר התקבלה ההחלטה כי יש מקום לפיום קנה בחולים אלו, טרכאוטומיה בניתוח פתוח עדיפה על פרוצדורה מילעורית במטרה לצמצם ייצור אירוסולים. במידת האפשר, יש לבצע את הפרוצדורה לצד מיטת המטופל בחדר עם לחץ שלילי, במטרה לצמצם את הסיכון להדבקה במהלך העברת המטופל, עם שמירה על המספר המינימאלי של אנשי צוות בחדר.

 

Annals of Surgery, online May 5, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<